Kronika

Retro aneb co rodiče málem vyhodili

10.1.2018

Retro aneb co prarodiče málem vyhodiliTřída kvarta Gymnázia Karla Čapka v Dobříši se zapojila do soutěžního projektu Národního muzea v Praze a Slovenského národného múzea v Bratislavě s názvem 100 let Československa v naší škole. Úkolem studentů je uspořádat výstavu zdánlivě obyčejných věcí z období společného státu Čechů a Slováků. Vítáme Vás na ní a doufáme, že se Vám bude líbit.

Vše od samého začátku připravují a organizují studenti kvarty (14 – 15 let), což je důležitou podstatou projektu. Mladí lidé už koncem září 2017 začali u svých rodičů a prarodičů pátrat po zajímavých předmětech, které by se do výstavy hodily. Našli velké množství věcí, které jejich rodiny získaly ještě před vznikem samostatné České republiky. Mnohé předměty se dosud používaly, jiné jsou rodinným pokladem nebo naopak ležely zapomenuté na půdě či ve stodole. Několik z nich bylo vybráno jako hlavní exponáty. Rodiče a prarodiče o nich vyprávěli a studenti tyto příběhy pečlivě zaznamenali a doplnili je například dobovou fotografií.

V prostorách výstavy se u nich můžete zastavit a třeba si přečíst, jaký nejvyšší počet vajíček měl Micky Mouse ve svém košíku, podívat se a porovnat, jak vypadaly taneční šaty v roce 1968 a 1987, zjistit, co se v 80. letech poslouchalo na walkmanu, nebo jak také může vypadat originální studentské tablo. Tyto hlavní předměty ve výstavě doplňuje množství dalších malých i větších exponátů a zajímavostí z „retro" domácností. Samozřejmě nechybí ani odkaz na historii našeho Gymnázia v období Československého státu.

Bonusové materiály, nahrávky rozhovorů, fotografie a videa najdete na webu výstavy: www.retrovystava.webnode.cz

Banner podporují

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: retro výstava museum