Kronika

Planetarium a terakotová armáda

18.12.2014

Dne 15. 12. 2014 jsme byli se třídou na exkurzi v Praze v Planetáriu. Ve foye nám byly k dispozici různé přístroje. Mohli jsme si třeba zkusit, jak by byla těžká plechovka coca cola na různých planetách. Mohli jsme si vyzkoušet skládání barevného spektra ze základních barev a další zajímavé pokusy. Mně se nejvíce líbila simulace černé díry. Poslali jsme do ní malý míček a ten rotoval po obvodu černé díry, až do ní spadl. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby černá díra spolkla mě.

Ve velkém sálu jsme pak sledovali dokument Pohyby planet. Nad hlavami se nám mihala souhvězdí Velké a Malé medvědice nebo Jižní kříž. Připomněli jsme si také, že střídání ročních období je způsobeno nakloněním zemské osy.

Nela Zajícová, prima

Z Planetária jsme se přesunuli kousek pěšky na výstavu Terakotová armáda a první čínský císař, která jerekonstrukcí posmrtné armády prvního císaře dynastie Čchin a jeho hrobky. Dostali jsme sluchátka a audioprůvodce, který ale některým moc nefungoval a nakonec bylo lepší si číst texty. Během výstavy jsme museli vyplnit pracovní list s otázkami. Viděli jsme sochu a hrobku čínského císaře, mnoho různých válečníků, koní a vozů a také se dozvěděli, jak se figura z hlíny vyráběla a malovala a jak je dnes rekonstruují.

Na výstavě i v planetáriu se nám líbilo a těšíme se na další exkurze.

prima

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: planetárium exkurze