Kronika

Beseda s Honzou Tománkem

14.12.2018

V pondělí 10. 12. 2018 navštívil naše gymnázium pan Jan Tománek, bývalý student tohoto gymnázia a dnes velmi úspěšný (para)sportovec. Reprezentant ČR v handcyclingu, mistr světa v triathlonu (1,9 km plavání, 90 km cyklistiky a 21,1 km běhu) a také běžkař, který zdolal nejen Jizerskou padesátku, ale i devadesátikilometrový Vasův běh ve Švédsku.

Nejprve se nám představil pomocí krátkých videí a prezentace. Vyprávěl o svém životě, o tom, jak při nehodě přišel ke svému handicapu, ale hlavně povídal o tom, jak se s tím člověk může vyrovnat, že to nesmí vzdát a musí najít něco, co jeho život naplní. Každý potřebuje nějaký cíl a zápal, pro něj to je sportovní vášeň. Zaujala nás hesla, kterými se řídí: „Problém je jen tak velký, jak velký ho vnímáme.“ a „Kde je vůle, tak je cesta“. Poté následovaly otázky.

Pan Tománek nám odpověděl i na věci, o kterých se jinak člověk nedozví, třeba jak se cítí člověk v prvních chvílích po úrazu, kde vzít sílu jít dál a jak je důležitá podpora rodiny i vnitřní motivace. Překvapilo nás, že i když se může handicap zdát jako překážka a důvod k rezignaci, tak Honza Tománek je důkazem toho, že to tak vůbec být nemusí. Člověk se nesmí vzdát a najít svou cestu. Vážíme si toho, že se s námi pan Tománek o svou zkušenost podělil. Děkujeme.

studenti kvinty, kvarty a 1. ročníku

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: přednáška handcycling triatlon