Kronika

Výměna Německo - Quedlinburg

13.4.2016

Česko-německý fond budoucnostiV pondělí ráno 4. 4. 2016 jsme se (vybraní žáci ze tříd kvinta, 1. a 2. ročník) sešli u sportovní haly v Dobříši a odtamtud naše cesta pokračovala do německého města Quedlinburg. Cesta nám trvala asi sedm hodin a po příjezdu nás přivítali němečtí studenti i se svými učiteli. Na uvítacím brífinku nám řekli všechny potřebné informace, nastínili stručný program pro nadcházející dny a poté jsme se jeli ubytovat do rodin studentů.

Druhý den dopoledne jsme se šli podívat na místní výuku, která začíná o půl hodiny dříve než v Česku, tedy v půl osmé. Společně s německými studenty jsme absolvovali celkem čtyři vyučovací hodiny a po menším obědě jsme jeli do historického města Gemrode, kde jsme se na chvíli stali žáky historické školy. Režim v takové škole byl dost odlišný od toho, který platí ve škole dnes, jedna kratší hodina stačila. Po návratu do Quedlinburgu jsme si šli zahrát bowling.

Třetí den, tedy ve středu, jsme pracovali v česko-německých skupinkách na projektu se zadanými tématy o rozdílech ve školství v našich zemích. Následovala cesta do Wernigerode, města vzdáleného asi půl hodiny jízdy autobusem. Byli jsme se podívat ve zdejším planetáriu a poté jsme se ve volném čase procházeli po městě. Němečtí studenti byli s námi a tak jsme měli možnost se více poznat.

Ve čtvrtek byl naplánován výlet do města Magdeburg. Zde jsme si prohlédli zákulisí televizní a rozhlasové stanice, což bylo rozhodně zajímavé. Také jsme se byli podívat v technickém muzeu, kde jsme řešili různé úkoly a zjišťovali informace o vystavených exponátech. Po obědě jsme měli rozchod a možnost jít si nakoupit do tamního nákupního centra. Po příjezdu zpět do Quedlinburgu byl krátký čas na odpočinek a poté jsme se sešli na závěrečné rozlučkové party. Okolo jedenácté večírek skončil a jelo se do rodin, protože následující den projekt pokračoval a čekala nás ještě cesta domů.

V pátek ráno jsme se rozloučili s rodinami a odjeli do školy, kde jsme dokončili práci a prezentovali naše projekty. Následovalo loučení s  německými kamarády a poté zdlouhavá cesta domů. Po cestě jsme se ještě zastavili na zámku Moritzburg, kde se natáčela známá česká pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Myslím, že výměna byla velmi úspěšná a my jsme měli možnost poznat spoustu nových lidí a zjistit něco více o německé kultuře.

Klára Lachmanová, kvinta

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: projekt Německo výměna