Kronika

Týden s německými studenty

11.10.2015

V pondělí 5.10. 2015 jsme přivítali na naší škole německé studenty ze střední školy v Quedlinburgu. Pokračoval tak náš výměnný pobyt, který začal v dubnu letošního roku naší návštěvou v Německu.

Protože jsme chtěli ukázat našim hostům co nejvíce, byl náš program opravdu pestrý. Začali jsme nejprve prací ve škole, protože hlavním tématem této výměny bylo porovnání vývoje Německa a bývalého Československa v 2. polovině 20. století. O politickém a společenském vývoji jsme diskutovali už v Německu, a tak jsme se teď zaměřili na osobnosti z této doby, jako byli např. Václav Havel, Václav Klaus, Alexandr Dubček, Helmut Kohl, Richard von Weizsäcker nebo písničkáři Karel Kryl a Wolf Biermann.

Po pracovním dopoledni jsme navštívili Zámek Dobříš a odjeli do Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami. Památník byl velmi působivý, dozvěděli jsme se hodně o jeho historii a o krutosti tehdejší doby.

Ve středu jsme vyrazili směrem na Orlík, kde pro nás byla připravená exkurze v elektrárně. Dozvěděli jsme se nejen podrobnosti o výrobě elektřiny, ale navštívili jsme i vnitřní část elektrárny v přehradě. Oběd byl pro nás připraven v Penzionu Nový Rybník, kde jsme měli také exkurzi do zdejšího pivovaru. Po prohlídce pivovaru jsme ještě prezentovali kraj, kde žijeme – my Němcům a Němci nám. Večer jsme si ještě společně zahráli bowling.

Ve čtvrtek jsme odjeli do Prahy. Prošli jsme Václavským náměstím a dorazili do Muzea komunismu. Návštěva tohoto muzea se nám nejen hodila do zpracovávaného projektu, ale byla pro nás také zajímavá a poučná. Na to navazovala ještě procházka Národní třídou k pamětní desce Sametové revoluce. Zde jsme si vyslechli krátký výklad o tehdejších událostech.

Odpoledne jsme ve škole prezentovali naše práce – vše v angličtině. Po práci nás čekala už jen zábava – rozlučková party na Prachandě. Ta začala tanečními ukázkami, které měly velký úspěch, pak následovala volná zábava. Všichni jsme si to užili, byl to skvělý večer.

V pátek jsme vyrazili opět do Prahy – tentokrát jsme navštívili historickou část města. Prošli jsme z Hradčan přes Malou Stranu ke Karlovu mostu a pokračovali na Staroměstské náměstí. Ve čtyři hodiny odpoledne jsme se museli rozloučit. Němečtí studenti odjížděli do Quedlinburgu s novými zážitky a ujišťovali nás, že to byl skvělý týden. Doufáme, že s nimi zůstaneme i nadále v kontaktu.

Studenti sexty

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: výměnný pobyt Německo