Kronika

Studenti dobříšského gymnázia v Holandsku

24.10.2007

V pondělí 15.10.2007 jsme se vydali do Holandska na výměnný pobyt mezi studenty naší školy a školy Strabrecht College v Geldropu. Cesta autobusem trvala téměř 12 hodin, krátce jsme se zastavili také v německém městě Cáchy, kde jsme si prohlédli katedrálu. Holanďané nás již netrpělivě očekávali a ještě tentýž večer jsme s nimi odjeli do rodin. I my jsme měli obavy z toho, jak se domluvíme, ale nakonec vše dobře dopadlo.

V úterý jsme si prohlédli jejich školu (ve srovnání s naší „školičkou" se jedná o obrovský komplex pro 1900 studentů), čekala nás hodina anglického jazyka a pracovali jsme na srovnávání českých a holandských zvyků, porovnávání školství obou zemí a hlavně jsme se věnovali vzájemné komunikaci v angličtině.

Odpoledne jsme si prohlédli známou katedrálu ve městě Hertogen-Bosch. Ve středu jsme vyrazili na celodenní výlet do Amsterdamu. Navštívili jsme stadion fotbalového klubu Ajax, Dům Anny Frankové a projeli se lodí po amsterdamských kanálech. Viděli jsme tak město z trochu jiného pohledu.

Ve čtvrtek nás opět čekala práce ve škole. Někteří z nás tvořili plakáty, které znázorňovaly rozdíly mezi našimi zeměmi, ostatní se zamýšleli na tím, co to byl holocaust a co pro nás znamenal komunismus. Naše práce jsme pak prezentovali při společném setkání, vše probíhalo samozřejmě opět v angličtině. Po této prezentaci jsme si mohli zasportovat. Hráli jsme společně basketbal, fotbal a florbal. Jak se vyrábějí holandské dřeváky jsme se mohli dozvědět při páteční návštěvě malé továrny v nedalekém Mierlu. Tato výroba nás natolik zaujala, že si mnozí dřeváky také koupili a po návratu do Čech zpestřili život v naší škole typickým klapáním této obuvi.

 Kromě exkurze v „dřvárkárně" jsme si prohlédli jeden ze starobylých holandských mlýnů. Pak už nás čekal jen oběd ve vyhlášené a stylově velmi zajímavé „palačinkárně"  a po něm loučení.

 Domů jsme dorazili v noci z pátku na sobotu. Holandští studenti k nám přijedou na přelomu března a dubna 2008 a my jen doufáme, že se jim u nás bude líbit stejně tak, jako se líbilo nám v Holandsku.                                                              

 Studenti 2.ročníku Gymnázia K.Čapka v Dobříši

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Holandsko výměna