Kronika

Spisovatelka Iva Procházková zavítala na Dobříš

18.3.2011

Studenti 3. ročníku a sexty měli tu výsadu, že se ve čtvrtek 10. 3. 2011 zúčastnili besedy se známou českou spisovatelkou Ivou Procházkovou. Dcera spisovatele Jana Procházky, mimo jiné autora scénářů Kočár do Vídně (spolu s režisérem Karlem Kachyňou) nebo Páni kluci, nám představila svoji tvorbu určenou především pro děti a mládež. Během dvouhodinového setkání nám blíže představila zejména knihu Nazí (2009), která získala cenu Magnesia Litera za rok 2010 v kategorii knih pro děti a mládež. Autorka si tak zopakovala úspěch, který poprvé slavila s knihou Myši patří do nebe (2006), kdy vyhrála Literu ve stejné kategorii za rok 2007.

Během besedy jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o osobním životě autorky, o její emigraci v Německu, o tom, kde nacházela inspiraci pro své knihy a také, že pro spisovatelku se statusem politicky nepohodlná byla publikace knih, byť pro ty nejmenší, prakticky nemožná. Čtené ukázky z díla Nazí díky zvučnému hlasu paní spisovatelky zaujaly i chronické nečtenáře a některé snad přiměly i k přečtení knihy.

V samém závěru setkání paní Procházková předala věcnou cenu vítězi soutěže Čtenář roku. Díky tomuto „posezení“ se spisovatelkou se nám naskytl jiný úhel pohledu na literaturu ?" více živelný, diskusní (pochopitelně zbyl čas i na naše dotazy) a méně mechanický než ve školních lavicích.

Daniela Raušová, 3. ročník

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: beseda knihovna