Kronika

Sir Winton v Praze – SEPTIMA byla přitom

18.10.2007

Dne 9. 10. 2007 jsme se spolu se zbytkem sálu Kongresového centra zúčastnili přivítání sira N. Wintona v Praze.

Celá akce začínala v 10 hod., ale jelikož jsme na místě museli být s hodinovým předstihem, ráno nás budíky neúprosně donutily vstát nejméně o půl hodiny dříve než obvykle. To však většině nevadilo a těm pár výjimkám, pro něž by to snad znamenalo újmu, obstarali alibi rodiče.

Sraz v 8.15 jsme v důsledku typické dopravní zácpy sice museli trochu posunout po časové lince, ale nakonec jsme se do Kongresového centra dostali včas a v pořádku. Ještě před začátkem programu nás moderátor vyzval, abychom spolu se sborem nacvičili píseň složenou speciálně pro tuto příležitost. Jako doplňující činnost jsme ještě měli v potemnělém hledišti mávat svítícími mobily, což se ve výsledku ukázalo jako dobrý efekt.

V úvodu programu nám promítli asi hodinový film s dobovými záběry, kterým provázel postarší sympatický muž z Kanady - jedno z 669 - ti zachráněných dětí z Československa, kterým cesta vlakem a lodí zachránila v roce 1939 život.

Film byl velmi působivý a určitě v každém z nás něco zanechal. Po jeho skončení nám dvojice moderátorů přečetla některé vybrané dopisy reagující na film. Několik bylo napsáno v angličtině (USA), ostatní přišly z různých koutů ČR. Obzvlášť jeden nás zaujal - napsal jej Richard Bláha - student loňské oktávy GKČD. Trefně v něm podotkl, že se rázem stal z tvrďáka v koženém kabátě citlivou odhalenou bytostí.

Následoval krátký rozhovor s panem Wintonem, jemuž zástupci z Prachatic předali několik suvenýrů. Delegace ZŠ Kunžvak šokovala nezvyklou žádostí, aby jejich škola směla nést Wintonovo jméno.

Vše zakončil dětský pěvecký sbor BDP spolu s orchestrem a s námi v sále skladbou na počest pana Winstona, která ho dojala, ač slovům nerozuměl.

Celkem vzato se nám akce líbila. Je důležité vědět, že tu lidé, jako je sir Winston byli a jsou a vzít si něco z jejich životních příběhů. Nejlépe příklad.

Akce se zúčastnili studenti septimy, profesoři: RNDr. Š. Máchová a Mgr. J. Melicharová

Za septimu a pedagogický doprovod:

Helena Buchtová


související články: Winton Praha