Kronika

Setkání evropské mládeže v Itálii

18.5.2005

Ve dnech 5. - 9. května se jedenáct studentů a dva profesoři Gymnázia K. Čapka v Dobříši zúčastnili Evropského festivalu v italském městě Rimini. Na pozvání kraje Emilia-Romagna přijela z každé země Evropské unie jedna delegace. Studenti diskutovali v mezinárodních skupinách o problémech současnosti a především o budoucnosti EU. Během tří dnů vznikl dokument shrnující názory mladých lidí z celé Evropy.

V pondělí 9.5. (Den Evropy) se všichni sešli na závěrečné slavnostní konferenci, které se kromě zástupců města Rimini, kraje Emilia-Romagna a Evropské unie zúčastnil i bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi. Jeho osobitý projev byl odměněn bouřlivým potleskem.

Organizátoři akce připravili pro všechny hosty bohatý kulturní a společenský program. Náměstí Piazza Cavour v těchto dnech ožilo hudbou a tanci ze všech koutů Evropy. Česká polka, finské, řecké a portugalské národní tance spojily mládí celé Evropy v jeden celek - v duchu motta EU „Jednotná v rozmanitosti“. V historickém centru města se konaly nejrůznější doprovodné akce - taneční, fotografické a výtvarné workshopy, výstavy, koncerty a studentská divadelní představení.

Při všech akcích jsme měli možnost porovnávat odlišnosti, zvyky a temperament různých evropských národů. I když společnou řečí byla angličtina, došlo i na slova jiných, méně známých evropských jazyků.

Přestože sluníčko hřálo po italsku, v moři si zaplavali jen ti nejotužilejší z nás. Z Itálie jsme se domů vrátili s adresami nových kamarádů a se spoustou krásných zážitků.

Ivona Coufalová, Jana Melicharová


související články: projekt Itálie