Kronika

Sbírka pro Ukrajinu

2.3.2022

Sbírka pro UkrajinuNepochybně jste již slyšeli o válce na Ukrajině vyvolané ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ve čtvrtek 24. února 2022 došlo ke vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny a hned první den války si vyžádal lidské oběti, o materiálních škodách ani nemluvě. Ukrajinská vojska se ale statečně brání a jsou odhodlána zemřít v boji za svou vlast. 

Politický vztah Ruska a Ukrajiny historicky nikdy nebyl klidný. Ukrajina je Ruskem vnímána jako území, které nemá právo na samostatnost a musí přistupovat na podmínky diktované ruskými představiteli v čele s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Občané Ruska jsou manipulováni ruskými médii šířícími lživé informace (například, že Rusko se pouze brání). Zatímco ukrajinské ženy a děti prchají na západ, jejich otcové a manželé mají povinnost zůstat a bránit vlast.

Nyní přichází otázka, jak této situaci můžeme pomoci my? 

My jako studenti chceme Ukrajinu a svobodu podpořit slovy. Rozšiřovat informace, které máme ověřené a odlišovat je od těch nepravdivých. Nepodléhat panice a udržet si zdravý rozum. A neházet všechny do jednoho pytle, protože ruští občané zpravidla ani nevědí, co se na Ukrajině děje, jelikož je na ně uvalena tvrdá cenzura. V Rusku také probíhají protesty proti válce, jsou ale Putinem důrazně potlačovány. 

Vážíme si svobodných systémů, které nám umožňují dozvědět se pravdu. Modlíme se za statečné Ukrajince a vyjadřujeme jasně svůj nesouhlas s válkou.

A od slov chceme přejít k činům. Rozhodli jsme se, že můžeme Ukrajině pomoci alespoň drobným finančním příspěvkem do některé veřejné sbírky. Naše pokladnička je momentálně vystavena v přízemí gymnázia u bufetu a její obsah bude dán na konto organizace Člověk v tísni na projekt SOS Ukrajina. 

Pokud nebudete moci dorazit do budovy školy nebo byste chtěli přispět větším darem, můžete využít některé z těchto odkazů a darovat prostřednictvím dalších organizací: https://infogram.com/ukrajina-pomoc-1hdw2jpk3yxop2l.

Za vaše dary děkujeme, jsou nesmírně potřebné.
studenti gymnázia


Zdroje informací: ČT24, novinky.cz, portal.rozhlas.cz.
Další užitečné odkazy: www.stojimezaukrajinou.czwww.pomahejukrajine.czwww.irozhlas.cz/zpravy


související články: sbírka Ukrajina