Kronika

Nová PRIMa informatika

9.9.2019

PaKó

Ministerstvo školství připravuje novou koncepci rozvoje digitálních dovedností a informatiky, která by měla prolínat všemi předměty. Nový způsob výuky se testuje na vybraných školách. V této prestižní skupině nechybí ani Gymnázium Karla Čapka. Pilotní ověřování potrvá do června 2020. Poté by podle nové koncepce měly začít učit všechny školy v ČR.

Ministerstvo tímto ověřováním získává zpětnou vazbu od škol, jak v praxi fungují nově navržené učební materiály k rozvoji informatiky u žáků. Na testování nové informatiky jdou evropské dotace z projektu Podpora rozvíjení informatického myšlení (PRIM). Pokusné ověřování řídí ministerstvo a realizuje ho všech devět pedagogických fakult v ČR ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání. 

Gymnázium Karla Čapka na ověřování spolupracuje s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy. Již v posledních dvou letech jsme ve výuce ICT začali intenzivněji podporovat rozvoj programování a robotiky napříč ročníky. Do výuky jsme postupně zařadili Arduino, Micro:bit či naposledy mBoty (pár ukázek najdete například ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=USD-9vhtv-g).

Pokusné ověřování nové koncepce informatiky bude u nás letos probíhat v tercii a sextě. Jedna skupina tercie si vyzkouší výuku dle materiálů Programování ve Scratch II. Scratch je vizuální programovací jazyk, ve kterém lze vytvářet interaktivní prostředí, animace, jednoduché hry, ale i základní algoritmy. Je to skvělý odrazový můstek do vyspělejšího světa počítačového programování. 

Sexta si již v předchozích letech vyzkoušela programování ve Scratch i s Micro:bity. Tento školní rok budou žáci ze sexty programovat v jazyce Python dle materiálů Základy programování v jazyce Python pro střední školy. Python vyniká svojí přístupností pro začínající a mírně pokročilé programátory. V poslední době se díky své jednoduchosti rozšiřuje na vysoké školy nejen IT zaměření.

Po pilotním kroužku robotiky v druhém pololetí uplynulého školního roku jsou aktuálně vypsány 3 kroužky s ICT zaměřením:

  1. programování a kódování micro:bit – prima a sekunda
  2. robotika a programování mBot / C++ – vyšší stupeň gymnázium
  3. psaní všemi deseti  – nižší stupeň gymnázia.

Přihlášky na kroužky přijímáme do 20. září. Více informací a přihláška v letáku.


související články: ICT informatika IPRIM kroužky