Kronika

Neprozkoumané podzemí jeskyní v Moravském krasu

9.3.2009

V termínu 27. 2. - 1. 3. 2009 byla uskutečněna terénní exkurze do oblasti Moravského krasu. V pátek po příjezdu jsme absolvovali školení o bezpečnosti a pravidlech pohybu v jeskyních.

V sobotu ráno jsme byli odvezeni na lokality - jeskyně Tereza a Hynštova ventarola, kde speleologové provádějí výkopové práce a pokoušejí se objevit nové podzemní prostory. Měli jsme obrovské štěstí, protože jsme byli aktivně při novém a poměrně významném objevu v Hynštově ventarole - což byla jedna ze zkoumaných lokalit.

Práce zde probíhají již více než pět let a zrovna v ten den, kdy jsme tam byli pomáhat my, tak se povedlo po jednom odstřelu objevit nový a dosti velký dóm se zachovalou kompletní krápníkovou výzdobou! Dóm má rozměry cca 7 x 4 x 3 metry a představuje na dané lokalitě opravdu unikátní objev. A právě pomoc 15členné skupiny dobříšských studentů velmi přispěla k objevení. Výkopové práce v podzemí byly velmi namáhavé a studenti se postupem času změnili ve veliké zabahněné koule:-) Po celodenní práci následovala večerní odměna v podobě občerstvení a přednášky o krasových jevech.

Nedělní exkurze byla do jednoho z nejstarších a největších komplexů Moravského krasu - jeskyně Býčí skála, kde jsme prošli klasický turistický okruh i následující 3 km veřejnosti nepřístupných prostor. Tuto lokalitu nám dali místní jeskynáři jako poděkování za pomoc. Jelikož celým komplexem protékají podzemní vody, vykoupali jsme se v podzemním Křtinském potoce opravdu až po krk a obdivovali jsme krásu originální krasové výzdoby. Mnozí ze studentů si poprvé v životě vyzkoušeli zcela zvláštní druh pohybu - plížení plazení vpřed:-)

Ven jsme vyšli zmáčení, špinaví, ale nesmírně štastní - někteří proto, že konečně po několika hodinách v podzemí viděli sluneční světlo, někteří proto, že se již cítili hodně vykoupaní a po dvou dnech také umytí a v neposlední řadě hlavně proto, že máme všichni na co vzpomínat.

Zažili jsme opět spoustu nových životních situací a projektový tým se zase více stmelil v partu přátel. Chtěl bych také touto cestou poděkovat za průvodcovské služby Ing. Vlastimilu Hanušovi alias Piffovi a za perfektní organizaci Ing. Michalu Janouškovi ze sdružení TOM FANTAN Dobříš.

Ondřej Bílý

Více informací o projektu - podrobnější popis, fotogalerie, účastníci...


související články: projekt biologie v praxi jeskyně