Kronika

Matematická soutěž Pangea = medailové umístění v celostátním kole

24.6.2021

Po sérii úspěchů v Matematické olympiádě a Matematickém klokanovi si žáci Gymnázia Karla Čapka výborně vedli i v matematické soutěži Pangea.

Pangea je soutěž pro žáky 4. – 9. tříd škol, naši účastníci tedy byli z nižšího stupně gymnázia. Žáci řeší ve stanoveném časovém limitu uzavřené matematické úlohy – podobně jako třeba v Matematickém klokanovi vybírají vždy jednu správnou odpověď z pěti navržených. Školní kolo letos probíhalo distanční formou. I v těchto nelehkých podmínkách se devíti účastníkům z naší školy podařilo dostat se do desítky nejlepších ve své kategorii v kraji (v každá kategorii v kraji řešilo úlohy cca 500 soutěžících). Tři z našich žáků se dokonce probojovali do celostátního finále.

Finále Pangey je zároveň i společenskou událostí, kde sama účast je již odměnou vynikajícím řešitelům za jejich úsilí. Akce probíhá ve Velkém sále Národního muzea, kde po soutěžním dopoledni následuje program se známými osobnostmi. Letos účastníci besedovali s redaktorem ČT Martinem Řezníčkem, předsedkyní Akademie věd ČR prof. Evou Zažímalovou, předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ing. Danou Drábovou a předsedkyní Jednoty českých matematiků a fyziků doc. Alenou Šolcovou.

V konkurenci 4778 účastníků kategorie 7. ročníků obsadili Filip Španěl ze sekundy 16. místo a Alžběta Romová ze sekundy 25. místo.

Největšího úspěchu dosáhla Magdaléna Nováková z tercie, která mezi 4728 řešiteli kategorie 8. ročník dosáhla na medailové umístění = obsadila třetí místo!