Kronika

Josef Dobeš na cestách: Gymnázium v Dobříši

27.2.2011

[zdroj: webové stránky ministra školství, MŠMT]
Gymnázium Karla Čapka v Dobříši se stalo místem další z pravidelných návštěv ministra Josefa Dobeše po školách celé ČR. Žáky a pedagogy zajímala samozřejmě nejvíc nová maturita.

Ministr odpovídal například na dotazy ohledně pracovních listů z českého jazyka a literatury, které se neplánovaně dostaly na veřejnost. Potvrdil si při tom skutečnost, že většina učitelů neplánuje tyto CERMATem poskytnuté listy použít pro ostrou verzi maturity a chápe je jako podklady pro přípravu vlastních materiálů.

Žákům, kteří se ptali na důvod jednotné státní maturity, vysvětlil Josef Dobeš důležitost konkurenceschopnosti v rámci Evropy: "Pro vás je v současné době nejdůležitější schopnost uspět v zahraniční konkurenci. Otevřel se tu trh a vy musíte být stejně dobří, jako jsou například Finové, Rakušané nebo Němci. Jinak se stane, že budete chtít dobrou práci, ale místo vás ji dostane člověk z jiné země, který bude lepší." Ministr žáky upozornil, že jednotné testování je ve většině zemí samozřejmostí a musí se i proto stát běžnou věcí u nás. "Teď jste možná překvapení, ale za pár let vám to přijde úplně normální," dodal.

Jako příklad možnosti uspět nejen v Evropě, ale v celém světě, uvedl Josef Dobeš příklad z Japonska: "Před měsícem jsem mluvil s velvyslancem z Japonska. Zaujalo mě, že nám Japonci na svých prestižních univerzitách nabízí zdarma celé vysokoškolské vzdělávání. Má to jeden drobný háček. Musíme zvládnout bazální zkoušku z matematiky. Ta nabídka trvá už tři roky a každý rok se tam hlásí minimálně deset našich jazykově vybavených studentů. Je to neuvěřitelné, ale zatím se tam ještě nikdo přes tuhle pro Japonce jednoduchou zkoušku z matematiky nedostal. To je ta nezvládnutá konkurenceschopnost, která vás omezí."

Po setkání s pedagogy a žáky se ministr v doprovodu ředitele školy Jiřího Kastnera, starosty obce Jaroslava Melši, poslance Radima Vysloužila a předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Filipa Kahouna vydal na prohlídku zimního stadionu. Setkal se se slavným hokejovým trenérem Slavomírem Lenerem a dalšími sportovními činovníky, se kterými hovořil na téma financování sportu.


související články: ministr školství beseda www