Kronika

Jak jsme natáčeli film v Bad Marienbergu

9.10.2012

V neděli 23.9. v 15.40 dorazil autobus plný Čechů a Slováků do Bad Marienbergu v Německu, kde nás čekal týden plný překvapení a nezapomenutelných zážitků. Po příjezdu jsme se všichni ubytovali v Europahausu a vyčkávali příjezdu ostatních účastníků z Polska, Německa a Francie.

Následující den začal celotýdenní program s názvem Think Europe s hlavním tématem Evropská krize a masmédia. Nejprve jsme hráli různé seznamovací hry a v pondělí večer jsme představovali své země, po čemž následoval Country market - jedna z nejoblíbenějších částí programu, při které studenti navzájem ochutnávají svá národní jídla a nápoje.

Úterý pokračovalo v duchu vzájemného seznamování. Dopoledne jsme měli hrát hru s názvem geo-caching, jejímž úkolem je vyhledat pomocí GPS úkoly a následně je splnit. Ovšem počasí nám nepřálo, takže jsme byli nuceni hrát pouze uvnitř, bez GPS. Po splnění úkolů se vyhlašovala nejlepší mezinárodní skupina. Odpoledne jsme utvořili nové skupiny a natáčeli tři krátké filmy pomocí maňásků. Každý měl znázorňovat jeden pojem, který se vztahoval k hlavnímu tématu (př. EFSF European Financial Stability Facility nebo Six-pack evropský záchranný balíček, aj. ).

Další den jsme se začali připravovat na náš hlavní úkol - měli jsme natočit 5-10 minutový film na některé z jedenácti témat, vztahujících se opět k ekonomické krizi (příklady témat: úloha masmédií v době krize, výhody a nevýhody eura, evropská solidarita apod.). Absolvovali jsme jakýsi kurz natáčení. Byli jsme poučeni např. o osvětlení, úhlu kamery, počtu snímků, prostoru před kamerou, atd. Ve čtvrtek jsme navštívili studio ZDF (jedna z hlavních německých TV stanic) v Meinzu. Tam jsme si vyslechli anglickou přednášku o šíření programů ZDF na sociálních sítích (Facebooku, Youtube, …). Poté jsme se přesunuli do města mrakodrapů, přezdívaného také finanční centrum Evropy - do Frankfurtu nad Mohanem. V místním Muzeu peněz následovala přednáška na téma vývoj eura a jeho budoucnost v zemích Evropské unie. Odpoledne jsme si užili 2,5 hodiny rozchodu v centru města.

Náš poslední pracovní den jsme potřebovali pro dokončení filmu. Všechny filmy se později prezentovaly, a tak jsme mohli posoudit, jak si studenti v jednotlivých skupinách poradili s danými úkoly.

Nakonec jsme se rozloučili a ráno následoval smutný odjezd domů.

Jsme rády, že jsme se mohly něčeho takového zúčastnit a doufáme, že v následujících letech si tento skvělý týden užijí další studenti nejméně tak jako my.
 
Lucie Šlégrová, Veronika Bičárová

Všechny naše práce najdete na následujícím odkazu: http://www.youtube.com/user/thinkeurope
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Německo film Evropská unie