Kronika

Cena města Dobříše za rok 2017 + videomedailon

17.9.2018

Dne 22. září 2018 bude v rámci slavnostního večera v zrcadlovém sále zámku Dobříš předána Cena města Dobříše za rok 2017 panu PhDr. Jaromíru Žákovi za významnou činnost v oblasti výchovy a vzdělávání.

PhDr. Jaromír Žák působil na dobříšském gymnáziu od roku 1964 jako učitel, zástupce ředitele a v letech 1984 až 1990 ve funkci ředitele školy. V době totality byla naše škola výjimečná svým demokratickým duchem. Jaromír Žák v tomto smyslu navázal na působení svého předchůdce, pana Miroslava Oliče. Statečně se zachoval v listopadu 1989. V době, kdy nebylo jisté, jakým směrem se bude ubírat naše společnost, umožnil stávkujícím studentům diskutovat s profesory o demokratických principech, šířit petice za odvolání komunistických politiků a za uskutečnění svobodných voleb. Narozdíl od řady jiných ředitelů nebránil hercům z příbramského ani z pražských divadel ve vstupu do školy. Probíhaly také besedy se studenty, kteří byli přímými účastníky událostí na Národní třídě dne 17. listopadu.

Je nám ctí, že se pan PhDr. Jaromír Žák stává po panu Miroslavu Oličovi a panu Aleši Vondráčkovi již třetím ředitelem naší školy, který bude přebírat toto významné ocenění.

Za Gymnázium Karla Čapka Dobříš
Mgr. Miloš Čapek

Videoportrét


související články: Cena města Dobříše ocenění cena