Kronika

Beseda s nizozemským velvyslancem Huisingou

5.5.2023

Dne 25. dubna 2023 zavítal na půdu dobříšského gymnázia velvyslanec Nizozemského království v České republice, pan Daan Feddo Huisinga. Od půl desáté nabídl septimě hodinové ozvláštnění každodenní výuky ve formě poutavého vyprávění o tradicích cyklistiky v nizozemských městech. Na Dobříši strávil pan velvyslanec celý den. Přijal totiž speciální pozvání od starosty Pavla Svobody, pod jehož vedením dobříšská radnice rozjíždí kampaň “Pěšky do školy”. V těchto dnech jsou vždy ráno pro auta zavřené části takzvaných školních ulic, takže mnoho dětí musí hledat jiný způsob, jak se do budovy příslušné vzdělávací instituce dopravit. Pavel Svoboda věří, že také jízdní kolo je ta správná cesta, a proto do města pozval někoho, v jehož zemi je městská cyklistika už po desetiletí vžitou a běžnou záležitostí.

Pan Huisinga (v anglickém jazyce) popsal, jak v Nizozemsku během sedmdesátých let důsledkem ekonomické krize vznikla tradice jízdy na kole, osvětlil přizpůsobivost městské infrastruktury vůči cyklistům a pověděl také o tom, jakým způsobem se dostává ve školách mladým Holanďanům znalostem silničního provozu.

V moderně zpracované prezentaci také nabídnul pro dokreslení autentické fotky, které dokumentovaly, jak jedenáctiletí školáci s oranžovými vestami skládají ve společném pelotonu takzvané „cyklozkoušky“ nebo že na kole umí jezdit i holandský král.

Na závěr odpovídal na dotazy zvídavých studentů, které například zajímalo, jestli na kole jezdí i po (nepříliš cyklistům přívětivé) Praze či jestli už za dobu svého zdejšího působení dokázal odkrýt skvosty české kinematografie v podobě Pata a Mata. K radosti všech přítomných pan Huisinga odpověděl, že ano.

Děkujeme starostovi Svobodovi, panu velvyslanci a místostarostce Romba, že si našli čas v nabitém harmonogramu a byli ochotni poctít naši školu velmi příjemnou (a navíc cizí jazyk rozvíjející) besedou.

Štěpán Böhm, septima

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: cyklistika beseda velvyslanec Nizozemí