Kronika

Zážitky studentů z konference EU-roots Itálie

29.5.2013

V italském městě Imola jsme strávili 5 dnů. Byly to dny nevšedních zážitků, poznávání jiných kultur a nových přátel ze zahraničí. Zajímavé bylo pozorovat, jak se italské zvyky liší od našich, českých. Byl jsem ubytován v rodině, kde matka byla Němka a otec Ital, takže jsem dokonce mohl srovnávat tři národy. Poznal jsem mnoho lidí nejen z Itálie, ale také i z ostatních zemí, které přijely prezentovat svou kulturu. V italské Imole se v rámci konference projektu EU-Roots sešli zástupci 7 evropských škol - z Nizozemí, Belgie, Norska, Německa, Irska, Itálie a České republiky. V jednotlivých delegacích nebyli jen studenti daného národa - v německé byla dívka z Číny a v norské zase muslimka z Afgánistánu. Dále mě zaujal "Evropský stůl", na který každá země připravila své typické jídlo. Nejzvláštnější kombinaci chutí měla asi Belgie - opečené mleté maso s višněmi. My jsme nabízeli bramboráky, které měly velký úspěch. Nedělní loučení bylo velmi dojemné a ukáplo i pár slz.
Filip Pluhař

Je konec dubna a já se plna dojmů a zážitků vracím z Itálie, kde jsem strávila 5 krásných, ale náročných dnů díky projektu EU-ROOTS. Konference projektu se zúčastnilo 7 evropských škol, takže jsme měli možnost poznat nejen kulturu a historii Itálie, ale i ostatních zemí. Všichni jsme byli samozřejmě po celou dobu odkázáni pouze na angličtinu, která se den ode dne zlepšovala. Bydlení v rodinách nám umožnilo nahlédnout do každodenního života Italů, poznat jejich zvyky a náturu. Na mě Italové působili velmi srdečně, ochotně, otevřeně a samozřejmě temperamentně :). Závěrečně loučení bylo smutné, ale věřím, že nová kamarádství, která jsme díky projektu získali, vydrží.
Dominika Kopalová

Ihned po příletu do Itálie na mě padla nervozita z toho, jak mě italská rodina přijme a jestli si s „mojí“ Italkou padneme do oka. Když jsem pak na nádraží v Imole viděla, že už na mě Michela spolu s maminkou čeká, obavy se ztratily. Rodina mě přijala velmi srdečně a brzo jsem zjistila, že jsou opravdu vtipní. Po první večeři jsem se těšila na další, protože jejich temperament se projevil hlavně smyslem pro humor. Navíc se mi líbilo to, kolika jazyky jsme společně mluvili. Rodina se bavila italsky, moje Italka na mě mluvila anglicky, maminka francouzsky a tatínek na mě taky občas promluvil italsky, čemuž jsem kupodivu většinou rozuměla. Při programu konference jsem se seznámila s lidmi z mnoha dalších kultur . Především při workshopech, kde jsme se učili národní tance.
Eliška Klimtová

Téměř týden jsme žili v italské rodině, jedli jsme jejich tradiční jídla, povídali jsme si, navštívili školní ples a seznamovali jsme se s novými kamarády. Ta dobrá věc na tom je, že nás to donutilo s nimi komunikovat, anglicky nebo jiným jazykem. Zvlášť to bylo potřeba, když jsme spolu pracovali na workshopech. Projektů se účastnilo sedm národností, Belgie, Česká republika, Německo, Itálie, Irsko, Nizozemí a Norsko. Na začátku jsme si mohli vybrat, na kterém ze tří projektů budeme pracovat, takže jsme nakonec byli ve skupině s lidmi s víceméně stejnými zájmy, jako máme my. Během projektu jsme si užili hodně zábavy, udělali si nové přátele a na konci jsme všichni předvedli, co jsme se naučili. Na cestě do Imoly jsme se zastavili na pár hodin v Bologni. Byli jsme na jednodenním výletu v krásném městě Verona a procházeli jsme samozřejmě také Imolou. Navštívili jsme tedy mnoho památek, takže to bylo zajímavé také historicky. Díky projektu jsme si vytvořili mnoho nových vztahů, nových přátel, takže loučení pak jsme bylo trochu smutné, ale v současné době stále udržujeme kontakt.
Kristýna Ludvíková

Více informací o projektu EU-ROOTS na stránkách projektu.

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: projekt Comenius EU roots Itálie konference