Kronika

Výměnný pobyt v Tonnerre

1.10.2007

Ve dnech 24.9. - 1. 10. se 14 studentů sexty, kteří se učí francouzský jazyk, zúčastnili spolu s paní profesorkou Janou Prausovou a panem profesorem Milošem Čapkem výměnného pobytu se školou Lycée Chevalier d'Eon ve francouzském městě Tonnerre. Jde o první výměnu, která se mezi našimi školami uskutečnila, ačkoli města Dobříš a Tonerre uzavřela partnerskou smlouvu již před několika lety.

V pondělí 24. září jsme v Praze nasedli do linkového autobusu, který nás dopravil až do francouzského Dijonu. Odtud to bylo vlakem do Tonerre jen co by kamenem dohodil. Nutno podotknout, že celá cesta probíhala v noci a v časných ranních hodinách, ale přesto jsme si v úterý bez problémů zvládli prohlédnout Tonerre i navštívit několik vyučovacích hodin přímo v lyceu. Navečer jsme byli ubytováni v hostitelských rodinách (jedna studentka dokonce strávila týden s velmi přívětivou muslimskou rodinou) nebo v internátu lycea. Poté nás v budově místní radnice uvítal pan starosta.

Další den patřil návštěvě Dijonu, který je od Tonnerre vzdálen zhruba 2 hodiny jízdy autobusem. Zde jsme navštívili Musée des Beaux Arts, prohlédli si místní pamětihodnosti a poté zamířili do budovy zastupitelství Bourgogne, kde nás čekala malá informativní přednáška například o možnostech práce ve Francii.

Ve čtvrtek pro nás francouzští hostitelé připravili výlet do Paříže. Cesta tam trvala přes 3 hodiny, ale prohlídka Louvru a Eiffelovy věže rozhodně stála za to (ačkoliv jsme kvůli časové tísni nestihli návštěvu samotného vrcholu "Eiffelovky"). Další pařížské monumenty jsme bohužel viděli pouze přes autobusové okénko - Notre Dame, Champs - Elysées, Invalidovnu a další.

Pátek byl zasvěcen vaření francouzských specialit. S přípravou Čechům pomáhali studenti z té části lycea, kde je výuka zaměřena praktičtějším směrem. Připravit pokrmy jako jsou crepes (palačinky) nebo choux buns (pečivo plněné sýrem) jsme zvládli s přehledem, stejně jako následující ochutnávku. Také jsme měli možnost znovu poznat způsob výuky v "obyčejných" hodinách v lyceu.

V sobotu nás čekala procházka po nedalekém městě Auxerre, malebné vesničce Vézelay a panství L´Abbaye de Fontenay.

Poslední den výměny, tedy 30. září, jsme strávili v rodinách - naši francouzští přátelé pro nás měli připravený program (degustace vína, slavnosti jablek, vaření,…). Po osmé hodině večer jsme se však s našimi francouzskými protějšky bohužel museli rozloučit, nastoupit do vlaku do Dijonu a následně na autobus do Prahy. Na Florenc jsme dorazili v pondělí 1. října v 11.30, velice vyčerpaní, ale šťastní, že jsme konečně doma.

Co říct na závěr? Za sebe rozhodně můžeme říct, že podobné akce ostatním doporučujeme. Všichni jsme se pobavili, poučili a získali mnohem větší praxi ve francouzském jazyce. Navíc, Francie je krásná země, a pokud máte možnost poznat její obyvatele blíž, skoro se vám nebude chtít zpátky. Tak tedy au revoir, bon voyage a bon appétit všem!

Text: Karolína Svobodová a Viktorie Mertová
Foto: Viktorie Mertová

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Francie Tonnerre výměna