Kronika

Jazykový pobyt v Londýně

28.9.2015

V sobotu 5. září 2015 jsme v plném počtu konečně vyrazili na dlouho očekávaný jazykový pobyt do Londýna. Projeli jsme několik evropských zemí, až jsme se v ranních nedělních hodinách dostali do francouzského Calais, kde jsme se nalodili na trajekt směřující do Velké Británie, do města Dover.

Po dlouhé cestě autobusem jsme v neděli ráno dorazili do Londýna. Hned první den jsme měli naplánovaný celodenní výlet. Navštívili jsme National Gallery na Trafalgarském náměstí, China Town a Covent Garden. Navečer nás odvezli na setkávací místo, kde si nás rozebrali naši adoptivní rodiče do hostitelských rodin.

V pondělí jsme šli do dopolední školy a stejně tak i v úterý a ve středu. Po škole jsme měli různý program, třeba návštěvu Toweru, Tower Bridge, The City, Piccadily Square, katedrálu sv. Pavla nebo jsme navštívili Muzeum voskových figurín Madame Tussauds a nákupní ulici Oxford Street.

Ve čtvrtek jsme vyjeli na celodenní výlet do Oxfordu a navštívili jsme také prestižní Christ Church College, kde se natáčely i různé scény z Harryho Pottera.

Poslední den - v pátek jsme viděli Greenwichský poledník a svezli jsme se na London Eye, ze kterého byl krásný výhled na celý Londýn.

Po malém občerstvení od pánů řidičů (uvařili nám párky) jsme se už vydali směrem domů, tentokrát podmořským vlakem. V sobotu v poledne jsme se všichni vrátili domů šťastni a spokojeni z krásného pobytu.

Klára Nentvichová, Natálie Polívková - sexta


Hned první sobotu, a to 5.9., po letních prázdninách se vydali studenti 1., 2. ročníku a sexty na týdenní poznávací zájezd s výukou anglického jazyka do Londýna.

Všichni účastníci se sešli v odpoledních hodinách před sportovní halou v Dobříši, kde už na nás čekal autobus i s naší paní průvodkyní. I když cesta vedla hned přes několik zemí (Německo, Holandsko, Belgie, Francie), zdálo se, že rychle ubíhala. Možná proto, že se jelo převážně v noci a většina studentů spala. Brzo ráno jsme dorazili do francouzského přístavu Calais, odkud jsme trajektem vypluli ke břehům Anglie do města Dover, což pro některé byla zatím nejhorší část cesty. Chvíli před obědem jsme dorazili do Londýna, kde jsme následně strávili celý den v objetí jeho atmosféry a jeho památek. Město jsme prošli křížem krážem a během cesty, podél řeky Temže, jsme mohli shlédnout spoustu památek a významných míst, například Big Ben, Trafalgar Square a zde National Gallery spolu s Nelson’s Column, St Paul's Cathedral, Tower, Tower Bridge a London Eye.

Po tomto náročném dni si studenti mohli konečně odpočinout u svých dočasných rodin. Pro všechny to byla skvělá možnost procvičit si své jazykové schopnosti v anglickém jazyce, poznat jejich zvyky a ochutnat jejich národní jídlo.

Pobyt měl být vždy dopoledne doplněn výukou anglického jazyka v předem rozdělených skupinách podle úrovně znalostí. Skupiny byly celkem tři. Výuka vždy probíhala zábavnou formou a učitelé byli velmi vlídní a milí.

Další den jsme zblízka navštívili Tower, což je pevnost a královská rezidence, která dříve sloužila jako věznice. Poté jsme se přesunuli do St Paul’s Cathedral, kde sídlí londýnský arcibiskup. Zde jsme měli možnost se dostat, až po dlouhé cestě uzoučkými uličkami a několikaset schody, na samý vrchol katedrály, odkud bylo vidět překrásné panorama celého Londýna.

V úterý jsme podnikli výlet do Madame Tussauds London, do světoznámého muzea voskových figurín, které založila sochařka Madame Tussauds. Každý se mohl vyfotografovat se spoustou známých, voskových osobností filmu, sportu, dokonce i se samotnou anglickou královnou. Poté jsme vyrazili na očekávané nákupy do slavné Oxford Street.

Na středu pro nás byl připraven výlet do Natural History Museum, ve kterém je pro návštěvníky připraveno na 70 milionů exponátů rostlin, hmyzu, koster dinosaurů a minerálů.

Ve čtvrtek jsme jeli na celodenní výlet do univerzitního městečka Oxford. Navštívili jsme jednu z největších oxfordských kolejí, a to Christ Church, kde se mimochodem nachází jídelna, která byla živou předlohou pro jídelnu do filmu Harry Potter. Tato kolej je spojena s Christ Church Cathedral, která zastává dvě role, jako katedrála a vysokoškolská kaple. Po návštěvě koleje jsme si udělali procházku městem, kterým taktéž protéká řeka Temže, v Oxfordu zvaná Isis.

Poslední den byl opět ve znamení Londýna. Putování jsme započali u tak zvaného základního poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenwichi. Poté jsme si vyzkoušeli cestovat londýnským metrem na náš další cíl, který představoval London Eye, největší vyhlídkové kolo v Evropě. Kolo měří 135 m a má 32 kabinek, ze kterých je opět krásný výhled na Londýn a především na Big Ben. Z „oka“ jsme vyrazili k Buckingham Palace, k dnešnímu oficiálnímu sídlu britského panovníka, nyní je to Alžběta II., která se v tu dobu stala nejdéle vládnoucí panovnicí Velké Británie. A pak nám nic jiného nezbývalo, než vyrazit zpět domů, opět dlouhou cestou přes Evropu. Tentokrát naše cesta nezahrnovala trajekt, ale vyzkoušeli jsme si cestu Eurotunelem, který prochází pod Lamanšským průlivem.

Celý pobyt se studentům velice líbil a s radostí nejen na něj a na památky, ale také samozřejmě na své hostitelské rodiny, vzpomínají a nikdy nezapomenou.

David Moravec, 3. ročník

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Londýn Anglie jazykový pobyt