Kronika

MC Dobříšek nabízí pomoc mladým maminkám

3.11.2006

Období mateřské dovolené přináší řadu radostí a krásných chvil, patří k ní ale také nepřetržitá péče o dítě a domácnost na plný úvazek. Navíc mladá maminka, která přestane chodit do práce, ztrácí kontakty, zaostává v odbornosti, a někdy práci dokonce i ztratí. Příležitostí kde hledat pomoc, na koho se obrátit, a přitom ustát i svoji finanční situaci, není mnoho. Mateřské centrum Dobříšek jich několik našlo.

"Podle výsledků dotazníkového šetření je pro současné maminky nejdůležitější potřeba vzdělávání, tak jsou také nastaveny evropské fondy. Proto jsme přišli s projektem Zpět do práce, který nabídl dva kurzy nácviku práce na počítači pro začátečníky i pokročilé. V návaznosti na výuku pak za účelem získání informací při hledání zaměstnání nebo k prohlubování vědomostí nabízíme možnost využít v prostorách MC internet zdarma," přiblížila nabídku pro mladé maminky Petra Štěpová z MC Dobříšek.

Projekt Zpět do práce byl spolufinancován ze strukturálních fondů EU v rámci Společného regionálního programu, ze státního rozpočtu ČR a rozpočtu Středočeského kraje.

Počítačové kurzy probíhající ve spolupráci s Gymnáziem Karla Čapka se setkaly s velkým ohlasem, proto začalo MC hledat další cesty a fondy, které by takové aktivity podpořily.

"Po prvních kurzech jsme se setkali s kritikou, že není nic také pro starší ženy a muže. Vyšli jsme tedy vstříc potřebám i dalších skupin a zorganizovali další vzdělávací semináře na podporu zvýšení dovedností v oblasti informačních technologií pro ženy na mateřské dovolené a ženy v předdůchodovém věku. Semináře budou probíhat ve třech modulech a jsou opět zdarma. Od 7. do 8. listopadu to bude počítačový kurz pro začátečníky, ve dnech 14. a 15. listopadu naváže ICT pro pokročilé, a na 28. listopadu je připraven seminář ICT a podnikání. Účastníci se tady kromě základů práce na počítači naučí například upravovat digitální fotografii nebo si vytvořit jednoduchý web. Součástí je i právní minimum a certifikát. Zatím je o semináře obrovský zájem, první dva už jsou úplně plné a na posledním je jen pár volných míst," zdůraznila Štěpová.

Protože jsou počítačové kurzy zaměřené především na maminky s dětmi, je v době konání seminářů zajištěno bezplatné hlídání dětí.

Návrat do práce po třech nebo čtyřech letech není vůbec lehký. Proto přišlo mateřské centrum s dalším nápadem, a to uspořádat cyklus seminářů zaměřených na přípravu k návratu do zaměstnání, které obsahují nácvik přijímacího řízení, komunikační techniky, posílení sebevědomí a podobně. I tyto služby nabízí MC zájemcům zdarma.

V době jednání s úřadem práce, případně v době přijímacího pohovoru do zaměstnání nabízí MC opět hlídání dětí zdarma.

Vzdělávací semináře pro ženy na mateřské dovolené a ženy v důchodovém věku zajišťuje síť mateřských center ve spolupráci s Gender Studies, o.p.s.

V sobotu 2. prosince je v herně MC od 14 do 18 hodin připraveno setkání s psychoterapeutem s názvem Komunikace a my. Jedná se o praktický zážitkový seminář s psychologem, Gestalt terapeutem Mgr. Jiřím Štěpou. Zájemci se zde například dovědí jak navazujeme kontakt s ostatními lidmi, co všechno "vysíláme", jak je to s odpovědností v komunikaci a jak mohou naše postoje ovlivnit výsledek jednání.

Na listopad je připravena také zajímavá přednáška o prevenci onemocnění z potravin. "Začínáme zatím teoretickou přednáškou, na kterou by v prosinci mělo navázat praktické vaření, ochutnávky a zdobení. Přednáška je připravena na úterý 7. listopadu od 10 hodin," upřesnila Štěpová.

V listopadu čeká mateřské centrum v Dobříši ještě jedna významná akce ?" oslava pátých narozenin. "Protože nebyl už jiný volný termín, bude oslava ve všední den, v pondělí 13. listopadu od 16 do 18 hodin. Pozvali jsme náš oblíbený divadelní soubor Buchty a loutky, které zahraje představení Žabák Valentýn, připraven je také výtvarný program pro děti, a samozřejmě dort a další dobroty."

Nejdříve začínalo mateřské centrum s běžným provozem, který zahrnoval možnost setkávání maminek s dětmi, pak přišly další akce. Na zahradě vyrostla Noemova archa, MC nabídlo kromě bohatého programu pro maminky také semináře, kurzy, přednášky a zábavné i vzdělávací programy pro širokou veřejnost. "Nejvíc nás limituje prostor. K dispozici máme vlastně jen jednu místnost, a pokud připravíme nějakou větší akci, musíme si půjčovat sál nebo pronajímat prostory mimo MC. Naší představou do budoucna je vytvořit centrum pro neziskové organizace, jako je například v Berouně, kde je asi devět nebo dvanáct neziskových organizací," přiblížila záměry MC do budoucnosti Petra Štěpová. Hf


související články: projekt Zpět do práce