Kronika

Výměna Dobříš - Tonnere (s návštěvou Paříže)

19.6.2014

Pařížská výprava

Na poslední květnový týden od 23. až do 31. 5. jsme se ve složení studentů ze septimy, třetího ročníku, sexty a kvinty vydali opětovat návštěvu našich francouzských přátel z partnerského města Dobříše Tonnerre, kteří u nás pobývali v únoru tohoto roku.

Ještě před příjezdem do Tonnerre jsme zamířili do Paříže, kam jsme v sobotu dorazili už časně ráno a značně pokrouceni jsme se po noční jízdě vypotáceli z autobusu. Nejprve jsme se šli projít po moderní obchodní čtvrti La Défense onoho dne zahalené do lehké mlhy a pak už naše kroky směřovaly kolem Vítězného oblouku k dominantě Paříže, proslulé železné Eiffelově věži. Pokračovali jsme dále po nábřeží Seiny kolem výstavního paláce Grand Palais, pak nejstaršího pařížského mostu Pont Neuf a zahlédli jsme i Invalidovnu, kde byste našli hrobku slavného Napoleona Bonaparte. Došli jsme až na náměstí Place de la Concorde, uprostřed kterého se hrdě tyčí až do výšky 23 metrů egyptský dar Francii, Obelisk z Luxoru. Nezapomněli jsme ani na jedno z největších muzeí na světě Louvre a most Pont des Arts ověšeného tisíci zámky zamilovaných. Odpoledne jsme dokonce našli i nejstarší pařížský strom, který v hlavním městě Francie stojí již 400 let. Prohlédli jsme si i katedrálu Notre-Dame, Pantheon v latinské čtvrt a Sorbonnu. Sobotní prohlídku nakonec skončila u Beaubourgu (Centre Georges Pompidou), tedy muzea moderního umění. Pak už jsme zcela vyčerpáni zalehli do postele v hotelu Formule 1.

Po nedělní snídani jsme opět v naší výpravě v plných silách začali u kabaretu Moulin Rouge, pokračovali procházkou po okouzlujícím Montmartru plném pravé francouzské atmosféry a při té příležitosti jsme míjeli pomník zamilovaným, (Le mur des je t'aime) Zeď Miluji tě, pak dochovaný větrný mlýn i kavárnu, kde pracovala filmová Amélie z Montmartru. Celou naší pařížskou exkurzi jsme zakončili dechberoucím rozhledem na celou Paříž s koncem v nedohlednu z impozantní baziliky Sacré-Coeur. Pak už jen zbývalo vyrazit na cestu za našimi francouzskými přáteli do Tonnerre..

Pět dní v Tonnerre

Do rodin jsme přijeli už v neděli večer a byli přivítáni hned několikachodovou večeří, která obvykle zabrala více než hodinu a půl. Další den, tedy v pondělí, jsme se zamířili na radnici, kde nás zástupci města přátelsky uvítali, a následovala prohlídka celého Tonnerre. Nejzajímavější ze všech památek se zdála být tajemná studna Fosse Dionne opředená mnoha legendami, z nichž jedna vypráví dokonce i o baziliškovi ukrývajícím se v hlubinách studny.

Vynikajícím obědem nás ohromila školní jídelna, kterou nelze v žádném případě srovnávat s těmi českými, od kvality po mnohem širší sortiment. Odpoledne pro nás pak škola Lycée Chevalier d'Eon připravila kurz vaření francouzských specialit, kdy jsme se naučili připravovat například sladké madlenky nebo slané bochánky gougres. Z této lekce dokonce vznikla i kuchařská show našich studentů, kterou stejně jako další videa z Francie naleznete na webových stránkách školy.

V úterý jsme zajeli na prohlídku do nedalekého města Auxerre spojenou s piknikem a při zpáteční cestě jsme na exkurzi zastavili u města Pontigy. Středeční ráno jsme si i s francouzsky komentovanou prohlídkou prošli tamější rodinné farmy, všudypřítomné vinice i proces zpracování vína a dopolední výlet zakončili ve vinném sklípku ochutnávkou přímo v Tonnerre vyráběných vín. Odpoledne jsme se zapojili do sportovních aktivit od break dance až po badminton a téhož dne se konal i rozlučkový večer. Protože ve čtvrtek slavili Francouzi státní svátek, byl celý den věnován společným aktivitám v rodinách. Nakonec poslední den ve Francii jsme vyrazili na celodenní dvacetikilometrový pěší výlet na krásný, nově zrekonstruovaný zámek Tanlay s klidným parkem, kde jsme také opalováním a odpočinkem strávili pěkně dlouhou chvíli. Před pátou hodinou jsme dorazili do Tonnerre a nezbývalo, než se s francouzskými přáteli rozloučit a přeci jen vyrazit na zpáteční cestu do Čech.

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: výměna Tonnerre Paříž Francie