Kronika

Setkání na dobříšském gymnáziu a úspěch letošních maturit

13.6.2009

Gymnázium Karla Čapka v Dobříši bylo ve dnech 6. až 10. května místem konání významné akce, jíž se zúčastnilo. téměř sedmdesát studentů a učitelů ze sedmi evropských zemí (Belgie, Česká republika, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko a Norsko). Důvodem bylo završit celoroční práci na projektu WAI („Who am I?“, projekt typu Comenius I).

Během školního roku studenti pracovali na zadaném úkolu prostřednictvím speciálního internetového programu. Vedle oblíbených osobních prezentací bylo hlavním cílem projektu WAI tvorba travelogu - stručného průvodce jednou z vybraných zemí. Informace o zvoleném státu získávají studenti několikaměsíční spoluprací se svými zahraničními kolegy. Veškerá komunikace probíhá v anglickém jazyce. Na konci školního roku se nejlepší řešitelé projektu scházejí v jedné z partnerských škol na závěrečné konferenci.

Všem účastníkům jsme nabídli pestrý program. Kromě dokončení a hodnocení projektu v mezinárodních pracovních skupinách měli studenti možnost seznámit se s Dobříší a zajímavými místy v okolí. Netradiční prohlídku dobříšského zámku připravili naši studenti pod vedením Jany Malé. V jednotlivých zámeckých komnatách se představili v dobových kostýmech při hudebních, tanečních a pěveckých vystoupeních. Příjemné odpoledne jsme strávili v Památníku Karla Čapka ve Strži.

V páteční podvečer jsme se všichni sešli v Pastoračním centru v Dobříši, kde se za účasti pozvaných hostů konala oficiální konference. Jednotlivé delegace představily své školy, země, a také samotný projekt WAI. Na závěr jsme ochutnali z nabídky typických národních jídel z „evropského stolu“: holandský sýr, italskou šunku, norského lososa, irský salát, belgickou čokoládu, německé uzeniny, české bramboráky a další lahůdky.

Rýžování zlata, návštěva Muzea rýžování zlata v Novém Kníně a exkurze do Josefovy štoly - to byly zážitky slunného sobotního dopoledne. Prohlídka Prahy se stala hezkým zakončením celého programu.

Projekt Comenius je součást evropských vzdělávacích programů a je podporován NAEP (Národní agentura pro evropské vzdělávací programy). Konference na Dobříši byla pořádána s přispěním hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha a grantu z Fondu kultury a sportu města Dobříše.

Rádi chválíme všechny zúčastněněné studenty sexty a 2. ročníku, kteří byli příkladnými hostiteli a vzorně reprezentovali nejen dobříšské gymnázium, ale i Dobříš a Českou republiku. Příznivé ohlasy a spokojenost zahraničních partnerů jsou naší odměnou.

Ivona Coufalová, Jana Sprengerová

Poznámka redakce: Jak jsme se dozvěděli od ředitelky Gymnázia Karla Čapka Dobříš Mgr. Zdeňky Cimické, i letošní maturitní ročníky byly velmi úspěšné. Mnoho studentů jak z oktávy, tak ze 4. ročníku odmaturovalo na samé výborné. Předání maturitních vysvědčení na zámku Dobříš se zúčastnil také starosta města Mgr. Jaroslav Melša.

[zdroj: Periskop Příbram]


související články: konference WaI zahraničí Belgie Irsko Norsko Itálie Německo Holandsko Nizozemí Norsko