Kronika

Prima na Pražském hradě

29.5.2023

Dne 23.5. jsme s naší třídou a profesorkami vyrazili na výlet do Prahy. Část z nás se ráno sešla na autobusové zastávce na Dobříši a odjela autobusem směr Smíchovské nádraží. Když jsme tam dorazili, setkali jsme se s ostatními spolužáky, kteří se na místo dopravili jinými dopravními prostředky. 

Následně jsme tramvají odjeli na Malostranské náměstí a vydali se na Pražský hrad. Měli jsme štěstí! Mohli jsme spatřit, jak Hradní stráž zahajuje hlídku před Hradem. Jakmile jsme došli na třetí nádvoří, dali jsme si svačinu, pořídili fotky a čekali na průvodkyni. Chvilku potom začala komentovaná prohlídka chrámu svatého Víta a Starého paláce. Tam nám paní průvodkyně ukázala okno, ze kterého byli vyhozeni pražští místodržící v roce 1618. Prohlédli jsme si i Vladislavský sál, který je největší v Evropě. Když paní průvodkyně svůj výklad ukončila, samostatně jsme navštívili baziliku svatého Jiří, Zlatou uličku a věž Daliborku. Po rozchodu nás nečekaně zastihl déšť a někteří z nás dost promokli. Návštěvu Hradu jsme ukončili zhlédnutím výstavy “Příběh Pražského hradu”. 

Po té jsme pokračovali kolem Černínského paláce a Strahovského kláštera na Petřín. Cesta byla dlouhá a namáhavá, ale povedlo se nám ji zdolat. Po náročném výstupu nahoru jsme si  dali zmrzlinu, vše jsme si důkladně prohlédli a pak zahájili cestu na autobusovou zastávku na Smíchově. Při sestupu z Petřína se jeho povrch ukázal jako velmi kluzký, takže několik z nás si domů přivezlo nejen bláto na botech, ale i pár modřin. (pozn. tř. uč. Povrch nebyl sám o sobě kluzký, ale pokud zvolíte strmou travnatou zkratku, kterou navíc seběhnete bezhlavě v plné rychlosti, tak je nejen o legraci, ale i karamboly postráno. :) ) Zbytek cesty proběhl bez problémů! Celkově se nám výlet velmi líbil. Snad pojedeme brzy na jiné zajímavé místo spojené s českou historií.

Eliška a Niky, prima

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Pražský hrad historie dějepis