Kronika

Oslava Dne Země 2014 na hřišti B. Němcové

2.5.2014

Den Země 2014 v Dobříši s tématem vody

Akce byla orientována na děti z mateřských školek a prvních stupňů škol základních, pro které si pořadatelé připravili krásný program, informující o vodě v přírodě, vodě na Dobříši i vodě vůbec. Návštěvníci se mohli dozvědět mnoho zajímavých informací od provozovatelů vodovodů a kanalizací nebo pracovníků dobříšských sádek. K vidění byly různé druhy sladkovodních ryb či vodohospodářská technika. Studenti dobříšského gymnázia připravili pro své malé „kolegy“ mnoho soutěží i „vodní orientační běh“.

Dne 22.4.2014, v úterý po Velikonočním pondělí, pořádalo město Dobříš a Gymnázium Karla Čapka Dobříš, ve spolupráci s Vodohospodářskou společností Dobříš, s.r.o., Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld - Lesní a rybniční správou Zbiroh, Vodovody a kanalizacemi Beroun, a.s. a společností Dokas Dobříš, s.r.o. oslavu Dne Země, tentokrát s tématem vody.

Návštěvníci Dne Země dostali šanci vyzrát na balenou vodu díky Vodnímu baru, který pro ně připravil spolek Česko pije z vodovodu. Šlo o slepou ochutnávku tří druhů vod: z místního kohoutku, balené pramenité a balené pitné. Jak to dopadlo? Pouze 13 šťastlivců dokázalo vzorky správně přiřadit a 84% ze 105 návštěvníků ohodnotilo chuť vzorku z vodovodu jako stejnou nebo dokonce lepší než vzorků balených. Tento výsledek překvapil i pořadatelky: "Vodovoda za 4 roky existence Vodního baru zatím zabodovala vždy, ale v Dobříši vyhrála skutečně nekompromisně. Je vidět, že místním jejich voda chutná," doplnila Zuzana Cabejšková, předsedkyně Česko pije z vodovodu. S kolegyněmi kromě ochutnávky zprostředkovaly i pohled na hromadu 200 PET lahví, které každý průměrný Evropan za rok vyhodí. "Třídění je sice užitečné, ale jádro problému neřeší. Nejlepší je vzniku odpadu předcházet a volit varianty, které jsou méně materiálově náročné. V otázce pitného režimu kohoutková voda ekologické řešení nabízí," vysvětluje Marta Zveibil Hrubá, členka spolku. Na adrese www.zvodovodu.cz spolek též vede databázi restaurací, které nabízí svým hostům vodu z kohoutku. Na svůj první záznam z Dobříše stále čeká.

Zejména nejmenší návštěvníci intenzivně využívali skákací hrad ve tvaru nakladače a náklaďákovou nafukovací klouzačku. Tyto atrakce i všechny stánky pořadatelů byly během celého dne hojně obsypány dětmi. Vzhledem k tomu, že ani aprílové počasí nás zrovna nezlobilo, byl den na hřišti příjemně strávený.

Město Dobříš upřímně děkuje všem pořadatelům a pomocníkům pořadatelů za vysoké pracovní, odborné i lidské nasazení při této akci, váží si jejich angažovanosti a doufá, že se při příští podobné nebo zcela jiné akci opět setkáme.

Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru životního prostředí

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Den Země ekologie biologie voda