Kronika

Návštěva Francouzů

25.2.2014

Od 17. do 21. února jsme měli možnost vyzkoušet si v praxi naší francouzštinu - aneb týden s Francouzi. Studenti ze septimy doplňováni námi ze sexty, lidmi z kvinty a jednou studentkou třetího ročníku, ubytovávali od pondělí do pátku každý jednoho Francouze. Že máme tu čest s poměrně těžkým jazykem, jsme zjistili vzápětí, neboť všichni mluvili velmi rychle, ale naštěstí brzy pochopili, že abychom jsme se domluvili, musí zpomalit a zjednodušit. Po překonání problémů jsme se tedy mohli pokusit o rozhovor.

Další den ráno proběhlo uvítání francouzských studentů starostou města Dobříše a ředitelem naší školy, poté jsme si vyslechli zajímavou přednášku pana P. Koláře. Odpoledne bylo věnováno měření sportovních sil mezi námi a výměnnými studenty. Zatímco například ve fotbale jsme byli zkušenější, poznali jsme, že basketbal už zřejmě někdy hráli. My i Francouzi jsme si turnaje velmi užili.

Středa byla věnována Praze, mimo jiné prohlídce olympijského stadionu na Letné i s nádhernou ukázkou výhry dvou medailí a českého fandění, někteří z nás si i zabruslili. Den byl zakončen romantickou projížďkou lodí po Vltavě.

Předposlední den, čtvrtek, jsme Francouzům představili ikonu Dobříše ??" zámek. Poutavou prohlídku interiérem zámku si pro nás připravil Filip Pluhař. Cizinci byli velmi nadšeni hrou na klavír v podání Martina Řehouta v Zrcadlovém sále. Naše hosty poté čekala odpolední exkurze do Lidic, my jsme měli čas na oddech, celá akce byla namáhavá nejenom kvůli jazyku, ale i organizaci. Večer jsme se setkali v restauraci Na Prachandě, kde pro nás byla na rozloučenou připravena večeře a rozlučková párty. Nutno dodat, že se skvěle zapojili i všichni učitelé a francouzský řidič.

Poté už zbývala pouze prezentace českých reálií s ochutnávkou některých našich specialit. Na loučení jsme se netěšili, naštěstí nám je útěchou, že se se všemi uvidíme v květnu. Myslím, že výměna byla velkým přínosem pro naši francouzštinu a domluvili bychom se již mnohem lépe, než před návštěvou našich nových přátel. Budeme se těšit do krásné jarní Francie.

Gabriela Suchopárová, sexta

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: výměna Francie Tonnerre partnerská škola