Kronika

Kvinta hostila Francouze

19.5.2007

Ve dnech 12. - 18. května hostilo Gymnázium K. Čapka v Dobříši skupinu francouzských studentů z burgundského města Tonnerre.

foto svatá horaPřijeli v rámci výměnného pobytu, na kterém se dohodlo dobříšské gymnázium s partnerským Lycée Chevalier d´Eon v Tonnerre. Francouzi byli ubytováni v českých rodinách studentů kvinty, a tak měli možnost ochutnat českou kuchyni a seznámit se s běžným životem Čechů.

Do programu jsme zahrnuli Prahu, Příbramsko, Karštejn a okolí a sportovní a seznamovací aktivity ve škole. První den Francouzi vystoupili na petřínskou rozhlednu (kopii Eiffelovy věže), projeli se lanovkou a zasmáli se svým zkresleným podobiznám v bludišti.

Do Prahy jsme se vrátili v pondělí, kdy na české studenty čekal nelehký úkol. Každý musel pohovořit francouzsky o zadané památce. Někteří zvládli hostům převyprávět i pověst o Golemovi (Jakub Jelínek, Karolína Svobodová, Tereza Štolcová). Každé vystoupení sklidilo ovace a výkřiky: „Mais tu as une bonne prononciation! Super...!"

V úterý jsme se věnovali výtvarným a sportovním aktivitám. Volejbalový turnaj jsme sice nakonec vyhráli, ale měli jsme skutečně namále! Odpoledne jsme navštívili dobříšský zámek se zahradou „? la française". foto rybníčekZa pěkný anglický výklad děkujeme Tereze Blažkové ze sexty.

Středa přinesla opravdu různorodé návštěvy - Svatou Horu, Památník A. Dvořáka na Vysoké a Památník Vojna.

Ve čtvrtek jsme hosty seznámili s Karlštejnem a osobností Karla IV., který sem přivezl révu právě „z Burgund". V pátek jsme uspořádali výstavku výtvarných prací, vytvořili plakáty srovnávající Dobříš a Tonnerre, pojedli dobrou pizzu a provedli hodnocení celé akce.

Ve svých evaluacích Francouzi nešetřili slovy jako „sympathique, accueillant, gentil..." V půl druhé jsme se loučili u autobusu, ale hostům se nastoupit příliš nechtělo.

Přejeme jim šťastnou cestu domů a těšíme se na září, kdy se situace otočí a my navštívíme Burgundsko.

Jana Prausová

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Francie výměna Tonnerre