Kronika

Jazykový pobyt v Londýně, září

20.9.2015

V týdnu od 5. do 12. 9. vyjeli studenti tříd 2. ročníku, sexty a 3. ročníku na jazykový pobyt do Velké Británie, konkrétně do hlavního města Londýna. 

Hlavní náplní byla samozřejmě návštěva památek a dalších významných míst, ale nechyběla ani výuka angličtiny ve školách s rodilými mluvčími nebo konverzace v rodinách, ve kterých jsme byli ubytováni.

Naše cesta začala jízdou autobusem přes Německo, Nizozemsko, Belgii, Francii a trajektem přes La Manche. I přes to, že tak dlouhá jízda autobusem nebyla příliš příjemná, cestování jsme si užili. Pro mnohé z nás byla plavba na trajektu premiérou a zajímavým zážitkem.

První den byl velmi náročný

Do Londýna jsme pak dorazili v nedělních ranních hodinách a hned se vydali po památkách. Za první den jsme stihli projít velkou část města. Viděli jsme Tower Bridge, Milenium Bridge, Chinatown, Piccadilly Circus, Leicester Square, Covent Garden a zastavili jsme se i na Trafalgar Square, kde mnozí z nás navštívili The National Gallery, a ještě několik míst, která jsme pečlivěji prohlédli v dalších dnech. Po prvním dnu jsme byli všichni unaveni z cesty autobusem a z celodenního chození a nervózní z prvního setkání s náhradními rodinami.

Na pobytu se chodilo i do školy

Od pondělí do středy pak probíhala v dopoledních hodinách výuka. Studenti byli rozděleni do 3 skupin. Při hodinách jsme zpracovávali projekty, předváděli prezentace, hráli různé hry ale i psali testy. A samozřejmě vše pouze v angličtině.  Přes to, že to vlastně byla škola, užili jsme si to. Výuka probíhala zábavnou a hlavně pro většinu z nás zcela novou formou, kdy často vyučujícímu nemůžete přesně říci, co máte na srdci, protože nevíte jak. Také jsme se na těchto hodinách naučili mnoho nového. A to nejen anglická slovíčka, ale získali jsme i nejednu zkušenost z nových situací.

Co odpoledne, to zajímavá památka či nákupy

V době odpoledne jsme pak navštěvovali další zajímavá místa jako Madame Tussauds Museum, kde si snad každý našel svého voskového oblíbence a udělal si s ním selfie, katedrálu sv. Pavla, kde jsme se vydali až na samý vrchol a užili si ohromující výhled na Londýn a Tower, kde jsme zhlédli britské korunovační klenoty. Dále jsme měli procházku Hyde parkem ke Kensigtonskému paláci či návštěvu jednoho z předních Londýnských muzeí. A nezapomeňme na nakupování v Oxford street, které ocenil snad každý. Pořídili jsme suvenýry, navštívili Primark a pak jsme domů jeli s o nějaké to kilo těžšími kufry.

Byl i jeden výlet mimo Londýn

 Ve čtvrtek jsme si udělali celodenní výlet do Oxfordu a navštívili slavnou univerzitu. Někdo si tak na chvíli mohl připadat jako student jedné z nejprestižnějších univerzit na světě, jiný obdivoval velkou jídelnu a připadal si jako Harry Potter v Bradavicích. Před návratem zpět do Londýna byla ještě jednou, ke štěstí většiny z nás, možnost nákupů. A tak se všichni nadšeně pustili do utrácení posledních liber.

Ubytování bylo u britských rodin

Poslední ráno v Británii nás čekalo loučení s rodinami. To u některých z nás bylo až dojemné, jelikož ubytování u nich se nám moc líbilo. Byla to pro nás zcela výjimečná, užitečná a příjemná zkušenost. Byli tam na nás opravdu milí a naše prvotní obavy byly tudíž úplně zbytečné. Navíc jsme byli i pochváleni za naše dobré vychování, pěknou angličtinu a opravdovou snahu se jazyk naučit. 

Také jsme s nimi mohli probrat mnoho témat a vyměňovat si někdy i rozdílné názory díky různým kulturám. Zatímco my jsme se zajímali o jejich vzájemné vztahy se Skoty, oni zase na naše vztahy s Německem. Debatovali jsme i o tak multikulturním Londýně, což nás většinou fascinuje, zatímco jim se to mnohdy jen nelíbí, pokud jsou to ti klasičtí konzervativní Britové. V jiných věcech jsme se zase jednohlasně shodli, například k lásce k fotbalu či cestování. Nejednou také docházelo k úsměvným situacím, například při krátkém popisu zeměpisné polohy naší země, kdy reakce zněla: Vy jste tedy velké země, budete určitě větší než Anglie! A máte moře? A sousedíte i s Rumunskem, že?

I poslední den byl nabitým programem

Pak už nastal poslední den v Britániii, který jsme zase strávili v Londýně. Tutu procházku jsme započali v Royal Greenwich Observatory a nultého poledníku, odkud máme všichni zdařilé fotografie, díky impozantnímu výhledu. Naše procházka pokračovala až k London Eye, kde jsme všichni strávili příjemnou půlhodinku v kabince s velkolepý výhledem a kochali se Londýnem. Kdo chtěl, mohl pak též zhlédnout 4D film o London Eye. Dále jsme pokračovali kolem Houses of Parliament, Westminster Abbey a Buckinghamského paláce až k lodi, kterou jsme se vrátili zpět na Greenwich k autobusu.

Poté už jsme opouštěli Británii, tentokrát Eurotunelem. Trochu smutní, že výlet už končí, ale zato plní nezapomenutelných zážitků a dojmů. A po dlouhé noční cestě jsme šťastně dorazili až na Dobříš. A tento zájezd jsme si rozhodně moc užili! Pobyt se skvěle vyvedl i díky úžasným paním profesorkám, které nás doprovázely, slečně průvodkyni a řidičům. Děkujeme.

Financování jazykového projektu

Větší část nákladů pobytu byla financována   v rámci projektu Jazykové pobyty na Maltě a v Londýně. Druhá skupina žáků měla původně ve stejném termínu vyjet na Maltu, ale nakonec pocestuje počátkem října také do Londýna. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

 

Kateřina Pechmannová, 2. ročník


 

[ www.esfcr.czwww.strukturalni-fondy.czwww.msmt.cz a www.op-vk.cz]
 

 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Anglie Londýn projekt výzva 56