Kronika

Holandští studenti na Gymnáziu Karla Čapka v Dobříši

30.4.2005

V roce 1991 navázalo Gymnázium Karla Čapka v Dobříši partnerské vztahy se střední školou Strabrecht College ve městě Geldrop v Nizozemsku. Od té doby se již tradičně uskutečňují každoroční výměnné pobyty českých a holandských studentů.

Letos se spolu se svými profesory do této akce zapojilo 26 studentů sexty, kteří v říjnu 2004 strávili týden ve škole a rodinách svých holandských přátel.

Na začátku dubna jsme naše partnery přivítali v Dobříši. Celkem 20 studentů a 2 profesoři měli možnost seznámit se s naším městem a několika zajímavými místy středních Čech. Pokračovali jsme také v práci na projektech „Holocaust“ a „Sport v České republice a Nizozemsku", tvorba počítačových prezentací a výtvarné ztvárnění těchto témat přinesly velmi zdařilé výsledky.

Naši holandští přátelé poznali rovněž něco z české historie, kultury a nádherné přírody.

Společně jsme navštívili nejznámější místa Prahy, Památník Terezín, historické centrum města Litoměřice a obdivovali jsme západ slunce nad soutokem Labe a Vltavy v Mělníku. S velmi kladnou odezvou se setkala i trocha turistiky v chráněné krajinné oblasti Boreč v Českém Středohoří a v oblasti nazývané „Onen svět“ nedaleko Orlické přehrady.

V obou případech se nám naskytly krásné výhledy do širokého okolí. Tato místa nabídla našim přátelům především zážitek z chůze po terénu, jehož členitost je pro ně nezvyklá.

Obě skupiny mladých lidí vzorně reprezentovaly své země a školy. Děkujeme také rodičům českých studentů za pohostinnost a milé přijetí našich hostů a též svým kolegům za pomoc při realizaci náročného programu.

Krásné jarní počasí přispělo k příjemným zážitkům a tak jsme se loučili s dobrým pocitem, že jsme se zdokonalili v angličtině a že naše země jsou si zase o něco blíže.

Dana Hlásná, Ivona Coufalová

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: projekt výměna Holandsko