Kronika

Gymnazisté byli na zkušené u moře

27.9.2005

[MF Dnes, 27.9.2005]
Studenti dobříšského gymnázia na výstavě předvedli, jaká umělecká díla vytvořili v Itálii

Dobříš - Z některých studentů dobříšského gymnázia budou zřejmě výtvarníci. Alespoň tak soudí jejich vyučující poté, co společně absolvovali výtvarný projekt Lido Adriano 2005 v Itálii. Nyní gymnazisté předvedli své práce na výstavě výtvarných prací, která se koná v hale v prvním patře dobříšského gymnázia.

„Program projektu byl sestaven tak, aby se studenti mohli rovnoměrně věnovat práci i zábavě. V Itálii jsme navštívili řadu měst, prohlédli si vzácné památky, ale byli jsme také v zábavním parku,“ říká Anna Vančátová, profesorka výtvarné výchovy.

Studenti, kteří se zúčastnili projektu, byli rozděleni do tří skupin -na malíře, sochaře a keramiky. Na společné výstavě nyní všichni účastníci předvádějí své práce. Zatímco návštěvníci na přehlídce uvidí skutečné obrazy a keramiku, sochařské práce jsou zaznamenány pouze na fotografiích a filmech. Dobříšští studenti totiž svá díla vyráběli z písku na břehu moře.

Ve své tvorbě se mohli studenti inspirovat v řadě měst, která navštívili. „Prohlédli jsme si například Padovu, Ravennu, Florencii nebo Dan Gimignano. Během cest si naši žáci zaznamenávali a zakreslovali své prožitky do speciálních sešitků, které rovněž představujeme na výstavě,“ uvedla Martina Brabencová, třídní profesorka jednoho ze zúčastněných ročníků.

Další třídní, která měla na starosti druhou polovinu dobříšských středoškoláků, byla Zuzana Zápalová. A jak se studentům na projektu pracovalo? „Bylo to dobré. Jsem rád, že jsem na vlastní oči viděl sochu Davida. Mám náčrtky řady zajímavých budov. Nejvíce mě zaujalo moře, které mám na třech obrazech,“ řekl Štěpán Mácha, student sexty dobříšského gymnázia.

Na slavnostním zahájení výstavy ředitelka školy Zdeňka Cimická hovořila o tom, že ji velmi překvapil talent účastníků projektu a to, jak z žáků profesoři dokázali vyždímat to nejlepší. „Žasnu nad tím, co jste dokázali a zasloužíte si výbornou,“ zhodnotila výstavu ředitelka Cimická. Spokojená byla i výtvarnice Anna Vančátová. „Domnívám se, že někteří studenti mají před sebou uměleckou budoucnost. Je velmi těžké vyzdvihnout jednotlivce. Vždyť všichni pracovali skvěle. Ale když musím říct jména, pak se mi nejvíce líbí práce Venduly Kozohorské, Štěpána Máchy nebo Zuzany Musilové,“ doplnila Anna Vančátová. Výstavu prací v dobříšském gymnáziu je možné si prohlédnou denně v době vyučování.

Autor: FRANTIŠEK J. KUBÍK

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: projekt Itálie výtvarná výchova