Kronika

Francouzi v Čechách

23.4.2015

Stejně jako minulý rok naše gymnázium navštívila skupina francouzských studentů z partnerského města Dobříše Tonnerre. Zůstali u nás celkem šest dní od 8. do 14. dubna 2015 vyplněných pestrým programem zahrnujícím netradiční a zábavné akce.

První den jsme spolu s novými francouzskými přáteli strávili několik hodin ve škole, kde jsme pro ně přichystali hned čtyři workshopy. Všichni Francouzi se tak naučili nejen tančit jive a valčík nebo jak připravit české speciality, ale také si s našimi studenty zahráli basket a hodinu se věnovali výtvarné práci.

V pátek se skupina studentů z Francie vydala na památník Vojna do Příbrami na přednáškou o komunistickém režimu a jeho obětech. Na odpoledne byl naplánován už veselejší výlet, a to do lanového parku u Slapské přehrady. Všichni adrenalinový zážitek šťastně přežili a lanovou dráhu dokonce zvládli jak čeští, tak i francouzští profesoři za nadšeného povzbuzování studentů.

Sobotní den jsme všichni strávili v Praze po větších skupinkách. Protože po celou dobu výměny bylo krásné jarní počasí, vyrazili jsme na Petřín a uspořádali piknik. Samozřejmě nemohl chybět ani čas na nákupy v obchodních centrech, takže jsme se domů vraceli nadšení, ale také pořádně unavení.

V neděli zůstali Francouzi v českých rodinách. Část skupiny vyrazila opět do Prahy a část zůstala v Dobříši na piknik a hraní společenských her. Na nedělní večer jsme se pak opět sešli, a to v restauraci Na Prachandě, kde se konal rozlučkový večírek. Po večeři jsme s nadšením protančili několik hodin a do tance se opět zapojili i profesoři.

Poslední den jsme se vydali na výlet na hrad Karlštejn a pěšky pak prošli trasu až k Malé a Velké Americe. Cestou zpět jsme se zastavili v Koněpruských jeskyních a večer studenti strávili opět v rodinách.

Nakonec v úterý dopoledne po rozlučkových hrách přišel čas loučení. Francouzští studenti by očividně rádi zůstali ještě déle, což dosvědčovalo i troubení řidičky, kterým dávala jasně najevo, že je načase nastoupit a vydat se na zpáteční cestu do Francie. Kdo by se divil, vždyť jsme společně zažili tolik legrace a nezapomenutelných chvil, že nám čekání na další rok připadalo nekonečné. Zkrátka se už naší české výpravy do Tonnerre nemůžeme dočkat.

Eliška Krocová, sexta

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: výměna Francie Tonnerre partnerská škola