Kronika

Evropští studenti se setkali na dobříšském gymnáziu

20.5.2009

Gymnázium Karla Čapka v Dobříši bylo ve dnech 6. - 10. května 2009 místem konání významné akce.Téměr 70 studentů a učitelů ze 7 evropských zemí (Belgie, Česká republika, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko a Norsko) se zde sešlo, aby završili celoroční práci na projektu WAI („Who am I?“, projekt typu Comenius I).

Během školního roku studenti pracují na zadaném úkolu prostřednictvím speciálního internetového programu. Vedle oblíbených osobních prezentací je hlavním cílem projektu WAI tvorba travelogu - stručného průvodce jednou z vybraných zemí. Informace o zvoleném státu získávají studenti několikaměsíční spoluprací se svými zahraničními kolegy. Veškerá komunikace probíhá v anglickém jazyce. Na konci školního roku se nejlepší řešitelé projektu scházejí v jedné z partnerských škol na závěrečné konferenci.

Všem účastníkům jsme nabídli pestrý program. Kromě dokončení a hodnocení projektu v mezinárodních pracovních skupinách měli možnost seznámit se s Dobříší a zajímavými místy v okolí. Netradiční prohlídku dobříšského zámku připravili naši studenti pod vedením paní Jany Malé. V jednotlivých zámeckých komnatách se představili v dobových kostýmech při hudebních, tanečních a pěveckých vystoupeních. Příjemné odpoledne jsme strávili v Památníku Karla Čapka ve Strži.

V páteční podvečer jsme se všichni sešli v Pastoračním centru v Dobříši, kde se za účasti pozvaných hostů konala oficiální konference. Jednotlivé delegace představily své školy, země a také samotný projekt WAI. Na závěr jsme ochutnali z nabídky typických národních jídel z „Evropského stolu“ - holandský sýr, italskou šunku, norského lososa, irský salát, belgickou čokoládu, německé uzeniny, české bramboráky a další evropské lahůdky.

Rýžování zlata, návštěva Muzea zlata v Novém Kníně a exkurze do Josefovy štoly - to byly zážitky slunného sobotního dopoledne. Prohlídka Prahy se stala hezkým zakončením celého programu.

Projekt Comenius je součást evropských vzdělávacích programů a je podporován NAEP (Národní agentura pro evropské vzdělávací programy). Konference na Dobříši byla pořádána s přispěním hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha a grantu z Fondu kultury a sportu města Dobříše.

Děkujeme všem, kteří přispěli k úspěšnému průběhu této akce - kolegům z Gymnázia K.Čapka, paní J. Malé a J. Kundrátové za přípravu programu v dobříšském zámku, ředitelce Památníku K.Čapka paní K.Váňové, předsedovi Klubu českých zlatokopů panu J. Baštovi i rodičům našich studentů, kteří přijali zahraniční hosty na několik dnů ve svých domovech.

Rádi chválíme všechny zúčastněněné studenty sexty a 2. ročníku, kteří byli příkladnými hostiteli a vzorně reprezentovali nejen dobříšské gymnázium, ale i Dobříš a Českou republiku. Příznivé ohlasy a spokojenost zahraničních partnerů jsou naší odměnou.

Videonahrávka z prohlídky zámku na www.gymkc.cz/galerie.html - kanál gymkc

Více informací o projektu WAI, práce studentů a fotogalerii najdete na www.gymkc.cz/projekty/wai.html

Ivona Coufalová, Jana Sprengerová

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: konference WaI projekt zahraničí Belgie Norsko Irsko Itálie Německo Nizozemí