Druháci vyměnili školní lavice za čtyřdenní ekokurz v Horním Maršově. Hlavní myšlenkou celé akce bylo nastartovat kritické myšlení a začít uvažovat o klimatických změnách a všem, co s nimi souvisí – od samotného oteplování až po ochranu ohrožených a endemitních druhů v KRNAPu. Většinu programu jsme strávili venku a dopady oteplování si ověřili rovnou v praxi. Smutným důkazem pro nás bylo to, že sněhové pole Mapa republiky v červnu již není viditelné. Kromě toho jsme se pustili do praktického terénního výzkumu a v blízkém potoce zkoumali bezobratlé živočichy. Úspěch měla také simulační hra na vedení obce, kde bylo úkolem připravit vesnici na sucho nebo bleskové povodně. Všem týmům se v rolích zastupitelů dařilo – opatření vymysleli tak dobře, že si každá vesnice nakonec udržela všechny své občany. Středa patřila celodennímu výletu. Vyrazili jsme z Pece pod Sněžkou, nahoru to vzali Obřím dolem a zpět se vraceli přes Luční boudu a Památník obětem hor. Třída potvrdila, že má super fyzičku i týmového ducha – celou tuhle trasu zvládli všichni v naprosté pohodě a s dobrou náladou. Závěr kurzu patřil tématu greenwashingu. Žáci si vyzkoušeli dramatické scénky, ve kterých s nadsázkou ztvárnili reklamy na komerční značky jako Temu nebo McDonald's, a ukázali, jak snadné je nechat se napálit falešnou ekologickou reklamou. Večery pak patřily sportu a společné zábavě. Kromě fotbalu a volejbalu se nejvíc chytla karetní postřehovka „Taco, kočka, koza, sýr, pizza“.
Celý kurz provázela skvělá a uvolněná atmosféra. Mnohé jsme se dozvěděli a ještě více jsme se navzájem poznali.
Díky všem za fajn čtyři dny!
Anna Mašková, Alex Griz
související články: ekokurz biologie v praxi biologie ekologie