Kronika

ECO ROCKS projekt

30.5.2008

25.-28.10.2007 první expedice, jejíž cíl byl prozkoumat téměř nedotčené údolí řeky Blanice.

2.-4.11.2007 Expedice Vlk do Kaznějova v západních Čechách. Blízko Kaznějova leží kaolínový lom, kam jsme se také podívali. Mohli jsme se přesvědčit o tom, že ráz krajiny na tomto území byl člověkem velice změněn. Asi nejviditelnější změnou je ustupování lesů každý rok stále dál a dál kvůli rozšiřování lomu. Dále je zde také problém s prachem, který se z lomu šíří a znečišťuje ovzduší a lesy okolo. Měli jsme také možnost porovnat poničenou přírodu s téměř netknutým protozoickým údolím řeky Střely, které jsme prošli. Vyskytuje se zde jeden častý problém ochránci přírody údolí prohlásili za oblast, na které se nesmí dále stavět, ale bohužel to neplatí pro stavby již existující. Nádherné břehy Střely tedy „hyzdí" nespočet chatek a víkendových obyvatel v nich.

Tato expedice byla pro většinu z nás prvním setkáním s projektem. Někteří z nás si víceméně poprvé vyzkoušeli, jaké to je, ujít 30 kilometrů, z toho třetinu potmě. Byla to první zkušenost, na jejímž základě jsme se mohli rozhodnout, zda do toho jít i příště nebo ne. Všichni zůstali. 28.-30.12.2007 Expedice k orlické přehradě. Viděli jsme přehradu a dozvěděli jsme se o problému, který zde nastal po jejím postavení ekosystém se začal měnit. Dále jsme viděli hrady Zvíkov a Orlík, Orlický a Žďákovský most a pojali jsme spoustu informací o zajímavostech přírody. Celý výlet byl završen oslavou příchodu nového roku.

Opět jsme si mohli ověřit svou výdrž, chůzi na do krve rozedřených nohou a podobně. Zejména díky skvělé partě, jejíž přítomnost člověku nedovolí vyčerpat poslední síly ani propadnout panice ve vypjaté situaci, výlet opět všichni účastníci přežili a budou na něj ještě rádi vzpomínat. Snad jedinou nepříjemností byla cena ubytování, která mnohé donutila opustit ostatní dříve než bylo nutné. Naopak skvělá byla hra, při níž jsme museli dokázat svoje schopnosti logicky uvažovat při sestavování hlavolamů ze sirek.

23.-26.1.2008 Volyňský rozcestník. Získali jsme exkluzivní pozvání na sjezd českých cestovatelů ve Volyni s promítáním přírodovědně a cestopisně zaměřených filmů a přednáškami o oblastech, kde se filmy natáčely. Vydali jsme se také na výlet do okolí a viděli jsme na jedné straně zachovaný Boubínský prales a na straně druhé těžbu dřeva v lese. Také jsme v dálce zahlédli jadernou elektrárnu Temelín.

Tento výlet byl plný věcí, které se člověku nepoštěstí prožít každý den. Jak často se dostanete na sjezd cestovatelů, na rybí farmu, na rozcestí, odkud vede na všechny strany modrá turistická značka, nebo do vesnice Zátoň, která ovšem neexistuje?

7.-8.3.2008 Jeskynní systém Alkazar prohlédli jsme si skály a Barrandeovu jeskyni, v jejichž blízkosti leží pískovcové lomy Malá a Velká Amerika.

Přespat v přírodě, když se teplota pohybuje okolo nuly, se nepodaří zrovna často... A navíc pro nás byl ráno připravený báječný program kurz slaňování.

20.-24.3.2008 velikonoční expedice do Kvildy a blízkého okolí. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili o nevyzpytatelnosti planety ač se hovoří o globálním oteplování, hned po našem příjezdu napadl metr a půl sněhu. Vydali jsme se na několik výprav ?" k prameni Vltavy, do lesů, kde jsme viděli katastrofu způsobenou lýkožroutem napadajícím smrkové monokultury, k plavebnímu kanálu, který dřív dřevorubci používali k dopravě dřeva, nebo také do restaurace, která však byla až po střechu zapadlá ve sněhu, jak jsme zjistili.

Oceněníhodné jsou obzvlášť hry, které pro nás vedení připravilo... Lovení cibule v hrnci plném vody (bez pomoci rukou) sice může mít za následek zablokovaný krk, ale co to je proti dobrému pocitu z úspěchu!

5.-6.4.2008 exkurze do Koněpruských jeskyní. Díky tomu, že známe lidi, kteří znají lidi a tak dále, se nám podařilo získat možnost výtečné a znamenitě odborné prohlídky Koněpruských jeskyní a jejich okolí i s následným přespáním ve srubu pro jeskyňáře. Kromě toho jsme si také večer opekli nadměrné množství špekáčků a grilovacích tyčinek. Prohlídce jeskyní předcházel několikakilometrový výlet s přírodovědecko-poznávací náplní.

10.-13.4.2008 výlet na Pálavu, konkrétně do malé vesničky Ivaň. V rámci výletu jsme viděli Novomlýnské nádrže zblízka, zdálky i z ještě větší dálky z Pálavských vrchů, město Mikulov, muzeum v Dolních Věstonicích (bohužel pouze zvenčí), vinný sklípek v Ivani a spoustu dalších zajímavých věcí. Za zmínku rozhodně stojí poměrně velký počet živočichů, které jsme díky blížícímu se jaru a létu potkali. Expedice byla laděna jako závěrečný, rozlučkový výlet v průběhu víkendu se k nám připojilo několik lidí, kteří jsou s projektem spojeni.

17.-21.4.2008 setkání ve Švédsku. Závěrečná konference všech 19 škol z 18 zemí Evropy se letos konala kousek od Stockholmu na gymnáziu v Danderydu. Byli jsme ubytovaní v hostitelských rodinách, kde se o nás starali švédští studenti. Jazykem k domluvě byla pochopitelně angličtina. Přes den jsme obvykle měli program ve škole (nácvik závěrečného vystoupení, které mělo prezentovat naši celoroční snahu), odpoledne a večer si nás do péče převzali hostitelé. Jeden den jsme měli volný ?" to znamenalo, že nám švédští studenti připravili program na celý den. Tento čas téměř všichni využili k návštěvě Stockholmu. Závěrečné vystoupení se konalo v neděli 20. dubna. Všechny nás ohromila velkolepost, se kterou Švédové podívanou pojali... Záhy jsme zjistili, že budeme projekt prezentovat před šesti sty lidmi! Původní zadání znělo vymyslet, nacvičit a zahrát scénku na ekologické téma, avšak my jsme se toho nedrželi a vytvořili jsme o něco preciznější práci ?" prezentaci nazvanou Ekologické problémy v České republice v minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Tato naše snaha ve Švédsku dokonce našla ocenění u učitelů i organizátorů. A i když se nám ve Skandinávii moc líbilo, v pondělí jsme se museli rozloučit, vyndat z batohů kružítka a nastoupit na palubu letadla do Frankfurtu (odtud s přestupem do Prahy).

Celkově nám projekt rozhodně víc dal než vzal. Ano, leze to do peněz, žere to čas, a v neposlední řadě to poněkud likviduje části těla ?" zejména nohy ale díky skvělé partě, která se sešla, nikoho nenapadlo a ani nenapadne zalitovat, že do toho šli. Byla to po všech stránkách báječná zkušenost, kterou určitě využijeme. A aby to neznělo přehnaně pochvalně a nekriticky čas od času se nějaké ty nepříjemné události a skutečnosti pochopitelně objevily. Ale ta spousta hezkých věcí je přehluší a na výlety v rámci projektu budeme určitě vzpomínat v dobrém.

Fotogalerie:

  1. Expedice Kamzík
  2. Expedice Vlk
  3. Orlík ?" Silvestr
  4. Volyňský rozcestník
  5. Alcazar
  6. Kvilda Velikonoce
  7. Koněpruské jeskyně
  8. Pálava
  9. Švédsko Stockholm, Danderyd
Viktorie Mertová

související články: expedie ecorocks zahraničí