Kronika

Beseda s Martou Kubišovou

8.11.2019

Ve středu 6. listopadu 2019, u příležitosti výročí 30 let od sametové revoluce, se v dobříšském městském muzeu uskutečnila beseda s paní Martou Kubišovou, ikonou 17. listopadu. Podílela se na  demokratizaci a dekomunizaci Československé republiky. Je signatářkou Charty 77 a nějaký čas působila jako její mluvčí. 

Tato beseda pro studenty (dějepisných seminářů z VIII a 4. ročníku a zájemce převážně ze sexty) byla naprosto jedinečná, paní Kubišová už se totiž žádných veřejných vystoupení kromě posledního koncertu v Lucerně neúčastní a jen díky vztahu jejího moderátora Petra Větrovského k Dobříši se u nás diskuze konala. 

Pan Větrovský celou diskuzi moderoval, vyprávělo se o listopadu 1989, zpěvaččině kariéře i o politice. Paní Kubišová se dotkla i dalších zajímavých témat, jako je Charta 77 a Václav Havel, a vyprávění se krásně prolínalo s historkami a zkušenostmi ze zahraničí a humorně podanými zážitky s veřejnou bezpečností. Paní Marta s nadsázkou zmiňovala policisty, kteří se před ní styděli za to, že ji odvádějí, se kterými žertovala nebo kteří ji nechali při zatčení na stanici plést, jen aby se neúčastnila průvodu na prvního máje.

Na závěr byl paní Kubišové předán dárek v podobě fotografie, která vznikla na Dobříši a kterou doteď nikdy neviděla, a studenti jí poděkovali krásnou květinou. V podání tří studentek symbolicky zazněla s houslemi, violoncellem a klavírem píseň Modlitba pro Martu.

Jsme vděční, že jsme měli tu možnost setkat se s touto velice žádanou ženou, která představuje jeden z významných symbolů Sametové revoluce. V dnešní době, kdy je pro nás svoboda a demokracie samozřejmostí, je nutné si uvědomit, že je třeba o tento dar pečovat, aby oběti a úsilí lidí jako je ona, nepřišly nazmar.

studenti GYMKC

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: beseda sametová revoluce