Kronika

Beseda k 30. výročí sametové revoluce

20.11.2019

Před víkendem oslav 30. výročí sametové revoluce 1989 pozvalo Gymnázium Karla Čapka všechny studenty, absolventy, rodiče a přátele školy ke vzpomínkovému setkání.

Ve velmi příjemné atmosféře jsme společně shlédli dokumentární film Karla Strachoty "1989: Z deníku Ivany A." a pak následovala uvolněná diskuse s pamětníky: panem ředitelem Kastnerem, paní profesorkou Hlásnou a panem profesorem Burešem. Z jejich povídání jsme se dozvěděli o událostech a atmosféře revolučních týdnů v Dobříši. Bylo povzbudivé slyšet, že naše gymnázium mělo již tehdy osvícené vedení, profesory i studenty. Když jsme se těch, kdo jako dospělí zažili dobu minulou i dnešní, ptali na srovnání, mohli jsme slyšet velmi cenné postřehy: v minulosti se lidé více zaměřovali na budování hlubších vztahů a studenti se více sami hlásili k vyzkoušení. ;-) Zato dnes máme mnohem lepší možnosti cestovat a vyhledávat informace. A především jsme získali svobodu říkat i na veřejnosti to, co si opravdu myslíme.

Organizátorům ze sexty pod vedením paní profesorek Sprengerové a Musilové patří velký dík za to, jakou se jim povedlo vykouzlit slavnostní a zároveň přátelskou atmosféru. Od výzdoby na chodbách včetně Lennonovy zdi, přes vynikající občerstvení, živou průvodní hudbu až po kultivovaně vedenou diskusi, která oslovila všechny přítomné generace.

Miroslav Škultéty
rodič studenta v primě a tercii 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: beseda sametová revoluce