Kronika

Bad Marienberg 2011 (obsahuje video)

20.10.2011
gruppenfoto

Náš projekt začal dne 18.9.2011 odjezdem v 7 hodin ráno z hlavního nádraží v Praze. Postupně se zde scházeli studenti z České a Slovenské republiky a jeli jsme společně autobusem do Bad Marienbergu, přesněji řečeno do Domu Evropy. Hlavním tématem našeho projektu byla Evropská unie a její rozšíření. Semináře se zúčastnilo celkem 59 studentů z pěti zemí - z Česka, Slovenska, Polska, Německa a Francie.

V pondělí dopoledne jsme se s ostatními studenty seznamovali formou různých her, odpoledne jsme se dozvěděli, co to je “dead dropping“ a následně jsme si ho i vyzkoušeli, čímž jsme poznali téměř každé zákoutí Bad Marienbergu. Večer byl na programu country market - studenti zde představili svoji zemi formou prezentace a ochutnávkou typických jídel nebo pití. V úterý jsme vyslechli zajímavou přednášku o bloggeringu, odpoledne jsme se rozdělili do skupin, ve kterých jsme pracovali ve workshopech a zpracovávali hlavní téma našeho projektu. Ve středu jsme měli přednášku od pana Willema Noëho, člena Evropské komise, a mohli jsme se ho osobně zeptat na vše, co nás zajímalo ohledně Evropské unie. Ve čtvrtek jsme navštívili významné německé město Kolín a odpoledne jsme jeli do Bonnu. Zde jsme se dozvěděli řadu zajímavých věcí o studiu a práci v zahraničí.

V pátek dopoledne jsme dokončovali práci ve workshopech. Většina skupin téma zpracovávala jako videa, nebo fotopříběh a v mém případě jako písničku. Odpoledne následovaly prezentace našich workshopů, musím říct, že byly povedené, některé i vtipné a všechny měly nápad. Videa jsou také publikována na blogu, který byl vytvořen právě pro náš seminář, a jsou tam také fotky a program celého týdne.

Uběhlo 7 dní a my jsme se museli vydat domů. S sebou jsme si ale vezli něco navíc- nově navázaná přátelství a nezapomenutelné zážitky. Dozvěděli jsme se hodně věcí o Evropské unii, které bychom se ve škole asi nenaučili a procvičili jsme si angličtinu a němčinu. Je jen škoda, že z každé školy z České republiky mohli jet jen dva studenti, o to víc si ale vážím toho, že jsem se tohoto projektu mohla zúčastnit právě já.

Michaela Lenhartová, Septima


související články: Evropská unie Německo zahraničí