Kronika

Před 30 lety: Prohlášení studentů dobříšského gymnázia

21.11.2019

OriginálMy, studenti Gymnázia Dobříš rozhodně protestujeme proti brutálnímu zásahu československých pořádkových sil v souvislosti s projevy lidské nespokojenosti při pátečních studentských demonstracích v Praze. Žádáme důrazně okamžité potrestání a veřejné ostouzení těch, kteří vydali příkaz, nebo přes svou pravomoc nezabránili zběsilému řádění pořádkových sil v pražských ulicích.

Vyjadřujeme solidaritu a plně se ztotožňujeme s prohlášeními pražských studentů vysokých škol a prohlášeními středních škol a českých a slovenských umělců. Vyhlašujeme plnou podporu Prohlášení sekretariátu UV SSM a žádáme otevřený dialog bez obušků, slzného plynu a předběžných podmínek.

Vyhlašujeme:

  1. protest proti Prohlášení vlády ČSSR, ČSR a SSR, které se snaží ospravedlnit brutální zákrok pořádkových sil proti desetitisícům pokojně demonstrujících občanů

  2. žádáme odstoupení těch představitelů státu, strany a státních orgánů, kteří takto ztratili důvěru lidu

  3. žádáme objektivní a pravdivé informování o současné vnitropolitické situaci v ČSSR v hromadných sdělovacích prostředcích

  4. v neposlední řadě se zasazujeme o důslednou reformu školství a jeho humanizaci

  5. plně se stavíme za demokratizaci společnosti, za obnovu demokratických tradic našich národů

Za současné situace vidíme jediné východisko: otevřený, konstruktivní dialog mezi všemi, kteří jsou ochotni se zapojit do celospolečenské diskuse. Dosavadní verbální přihlašování se k těmto zásadám není dialogem, ale dvěma na sobě nezávislými monology. jeden vedený ústy, druhý obušky, slzným plynem a obrněnými transportéry. Jako reakce na ten první mohou být zčervenalé tváře. Studem. Na ten druhý zčervenalé chodníky. Krví.

Na podporu tohoto prohlášení jsme připraveni se zapojit do pondělní generální stávky občanů ČSSR

V Dobříši dne 21. listopadu 1989


související články: sametová revoluce prohlášení stávka