Kronika

Jumellage Dobříš-Tonnerre, Burgundsko, Francie, září 2012

25.9.2012

Přátelství mezi Dobříší a Tonnerre v Burgundsku trvá již několik let. Jarní návštěva francouzských přátel na Dobříši přinesla i nápad na větší rozšíření spolupráce mezi našimi středními školami. Městské delegace se zúčastnilo vedení města Dobříš a přátelé Tonnerre, hudební doprovod na objednání Francouzů zajistil Dobříšský pokleslý orchestr lidových nástrojů. Gymnázium reprezentovali pedagogové Lukianová, Vančátová, Chovaneček a z řad studentů nejlepší francouzštináři Klára Láníková, Alžběta Nováková a Petra Matoušková, která za námi přijela z Lyonu, kde se v současné době věnuje studiu francouzského jazyka.

Mezi největší zážitky patřila v první řadě pohostinnost místních členů družebního spolku, dále návštěva historického jádra Tonnerre, cyklistika podél burgundského kanálu, prohlídka staveniště středověkého hradu Guedelon, který skupina nadšenců buduje podle metod ze počátku 13.století, vyzkoušeli jsme si přípravu francouzského jídla a přiložili jsme ruku k dílu při sklizni vinné révy - jak známo, burgundské víno je považováno za nejlepší na světě.

Schůzka s ředitelkou místního lycea potvrdila zájem o pokračování spolupráce mezi našimi školami. Jsme rádi, že jsme mohli za odměnu pozvat i nejšikovnější studenty naší školy a věříme, že to nebylo naposledy.

Jan Chovaneček

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: výměna Francie Tonnerre