Kronika

Hašler…

18.11.2019

Studenti 3. ročníku a oktávy měli ve čtvrtek 14. 11. 2019 možnost zhlédnout v Divadle na Vinohradech inscenaci divadelní hry Hašler

Autorem této hry, která nám přibližuje osudy Karla Hašlera, písničkáře, herce, textaře a skladatele, jehož život byl ukončen v koncentračním táboře, je známý český spisovatel a dramatik Pavel Kohout.

Postavu Karla Hašlera ztvárnil Petr Rychlý, jehož herecký, hudební i pohybový výkon lze hodnotit jako obdivuhodný. Pozadu nezůstali ani další herečtí představitelé, za všechny jmenujme např. Kateřinu Brožovou, Tomáše Töpfera, Martina Zahálku, Jaroslava Satoranského, Otakara Brouska ml. aj. Zcela po zásluze byly jejich herecké výkony odměněny potleskem ve stoje.

Dojem z celého divadelního představení asi nejlépe vystihnou slova několika studentů 3. ročníku:

Měl jsem tu čest zhlédnout divadelní představení o Čechovi, na kterého se v dnešní době bohužel zapomíná. Šlo o člověka, který se nebál vyjádřit svůj názor i kritiku vůči tehdejším politickým režimům, i když věděl, že ho za jeho činy stihne trest. Divadelní hra Hašler… na mne velice zapůsobila. Upozornila na příběh člověka, který věřil sám v sebe a ve svou zemi.
Sebastien Lenker

Divadelní představení Hašler… ve mně zanechalo spoustu pocitů. Bylo nádherně zpracováno a připraveno. Herci mě úplně vtáhli do děje, ani jsem se nenadál a hra končila. Avšak kromě kulturní a zábavné stránky se zde objevila také stránka historická, a to velmi přesvědčivě. Celou hru hodnotím velmi kladně, a to natolik, že bych na stejné představení šel ještě jednou.
Alex Moravec

Na toto představení jsem šla bez jakéhokoliv očekávání, jelikož jsem popravdě vůbec nevěděla, o čem má hra být. Ze začátku jsem byla trochu zmatená, když se odehrávala "divadelní hra v divadelní hře", ale pak mi už všechno začalo postupně dávat smysl. Moc se mi líbily jak jednotlivé postavy (hlavně tedy Hašler, jeho manželka a Deyl), tak i jejich obsazení. Hře dodávaly atmosféru i jednotlivé písničky, čímž se toto představení lišilo od těch, na kterých jsme kdy se školou byli. Nebyla snad ani jedna chvilka, kdy bych se při této hře nudila. Ke konci velmi působila na mé city, bylo patrné, jak se téměř bezstarostný život může otočit o 180°. Za mě byla tato hra jednoznačně jedna z nejlepších, které jsem dosud viděla.
Lucka Farářová

Divadelní představení Hašler… se mi velice líbilo, a to díky reálnému ztvárnění života Karla Hašlera a dřívější doby. Doposud jsem nevěděla, že takový člověk existoval. Herci dokonale představili dřívější dobu a ukázali, jak moc bylo toto období těžké. Lidé žili sice ve strachu, ale našli se i tací, právě jako byl Hašler, kteří se nebáli říkat pravdu a stát si za svým názorem. Ve scénách byly i satirické prvky, které určitě vhodně dovedly divadelní hru k dokonalosti. Považuji hru Hašler… za jednu ze svých nejlepších představení z repertoáru Divadla na Vinohradech a určitě ho můžu s dobrým pocitem doporučit všem ostatním.
Martina Garajová

Divadelní hra byla skvělá, vtipná a zároveň velice dobře vystihovalo dobu, ve které se děj odehrával. Dle mého názoru byla dobře vystižena i síla Hašlerovy osobnosti a jeho písniček. Bylo to zatím nejlepší představení, které jsme se školou navštívili. 
Eliška Tesařová

Tato hra se pro mě stala obrovským překvapením, jelikož jsem se na ni vůbec netěšila a moc toho neočekávala. Biografické drama o člověku, jenž je pro mě zajímavý jen tím, že se stal vlasteneckým mučedníkem. Paradoxně to nakonec byla jedna z nejlepších her, co jsem kdy viděla. Jakmile hra začala, okamžitě se mi zalíbila myšlenka „divadla v divadle”, která dokázala v celém tom pochmurném tématu vytvořit i něco úsměvného. Mnoho otázek vyslovených ve hře bylo velmi aktuálních, ať už řešení otázky, co je kýč, tak i narážky na dnešní společnost. Jsem ráda, že jsem měla možnost hru vidět.
Eliška Kalertová


související články: Hašler divadlo