Kronika

„Myslel jsem, že vyplivnu dušu“

4.4.2016

(Exkurze do Ústavu pro českou literaturu)

Ve středu 30. března se studenti septimy a 3. ročníku, kteří si zvolili literární seminář, zúčastnili exkurze do Ústavu pro českou literaturu sídlícího na Florenci. Bylo to vůbec poprvé, kdy studenti našeho gymnázia získali možnost setkat se s akademickým pracovníkem přímo na půdě ústavu.

Paní docentka Jedličková nás mile přivítala a zahájila seminář na téma pozice vypravěče v textu. Myslím, že pro všechny byl překvapením její velmi nenucený a přátelský způsob, jakým nás seznamovala s jednotlivými typy vypravěče a jejich rolí v textu. Snažila se nás zapojit do diskuze na základě připravených podkladů. Ačkoliv užívala odborné výrazy, její projev pro nás stále zůstával na „srozumitelné“ úrovni, takže jsme neměli pocit, že chápeme pouze každé desáté slovo, jak mnozí z nás jistě očekávali.

Z hlediska náplně semináře bylo jistě přínosné dozvědět se, kolika různými způsoby se dá nějaký příběh vypravovat, jaké různé kombinace vypravěče existují a kolika drobností, které nás upozorňují na významnou skutečnost, si leckdy ani nepovšimneme. Některé poznatky se nám třeba budou hodit i při budoucím studiu.

Lucie Pallagyová, septima

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: český jazyk literatura exkurze